%26
Kızıl Kitap : Güneybatı Kafkasta Taşnak Mezalimi 5e - Yükseler, Kayhan

Kızıl Kitap : Güneybatı Kafkas'ta Taşnak Mezalimi 5e

Kayhan Yükseler

Yayınevi: Kaynak

Yayın tarihi: 06/2021

ISBN: 9786257697248

Türkçe | 144 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

  • 18,50 TL
  • 25,00 TL

 Kızıl Kitap, Batı’nın mavi yalanlarına Doğu halklarının cevabıdır.
Kızıl Kitap, eski adı Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi bünyesindeki Marksizm-Leninizm Enstitüsü Merkez Parti Arşivi olan Rusya Toplumsal-Siyasal Tarih Devlet Arşivi’nde yer alıyor.
İstanbul Üniversitesi İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek’in bulduğu “Kızıl Kitap” başlıklı dosya ilk kez yayımlanıyor.
Dosya, Doğu Halkları Propaganda ve Harekât Konseyi’nin bağlı bulunduğu III. Komünist Enternasyonal’e ve Rusya Komünist Partisi’ne sunulan, savaş sırasındaki raporlardan  oluşan resmi bir belgedir.
Taşnak çetelerinin Müslüman halka karşı giriştiği katliamlar ve yağmalar yalın bir dille anlatılıyor.
Artık yalnız Mavi Kitap yok, Kızıl Kitap da var…

“Ermeni Hükümeti ise Abdülhamit’i ve II. Nikolay’ı bile imrendirecek katliamlar yaparak, Ermenistan’daki Müslüman nüfusu gaddarca takibat altında tutuyordu. Kilikya’da Fransız ordularında faaliyet yürüten Ermeni gönüllü birlikleri, bu bölgedeki Müslüman nüfusa karşı kırımlar örgütledi.”
“Köyler savunmasızca topçu ateşine hedef oluyorlar; evler, yüzlerce masum insanı; kadınları, çocukları enkaz altında yok ederek çöküyor. Sıcak yuvalarından mahrum kalan mülteciler korkunç acılar, işkenceler çekerek açlıktan ve soğuktan ölüyorlar. Ermeni birliklerinin işgal ettiği köylerde sağ Müslüman kalmıyor çünkü hepsini öldürüyorlar. Yüzlerce masum hayat yok ediliyor, binlercesi de ölümün kıyısında…
İnsaniyet, adalet adına, Ermeni mezaliminin durdurulmasını ve böylece binlerce masum hayatın yok olmaktan ya da perişanlıktan kurtarılmasını hassaten rica ediyoruz.”

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı