Kızılelmanın İzinde - Gültepe, Necati

Kızılelma'nın İzinde

Necati Gültepe

Yayınevi: Milenyum

Yayın tarihi: 03/2007

ISBN: 9789758773237

Türkçe | 440 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

"Kızılelma konusu Türk düşünce ve yazı hayatında çok konuşulmuş ama çok az işlenmiş bir konudur.

Aslında Kızılelma biliniyormuş gibi algılanmasına rağmen pekte bilinmemektedir. Böyle olduğu için serap tarif eder gibi ifadelerle tanımlanmaya çalışılmıştır.

Kızılelma'yı politize ederek izah edenlerde var; özellikle solcu yazar-çizerler Kızılelma’yı Türkçülüğün, Turancılığın gizli örgütü! Derin Türk Devleti olduğuna inanır ve öyle de gösterirler.

Buna karşılık milliyetçi kesim ise Kızılelma'yı hamasi bir söylemle mitleştirip, zaten belirsiz olan anlamını iyice seraplaştırırlar. medyadaki Kızılelma görüntüsü böyledir.

Öyle anlaşılıyor ki Necati Gültepe 'Kızılelma'nın İzinde' kitabını yazarken bütün siyasi ve ideolojik yönlendirmelerden kaçınmış tamamen bunların dışında bir yol tutturmuştur. Bu davranışını da kitabın giriş bölümünde şöyle anlatmaktadır:

"Kızılelma imgesinden hareket ederek, bu kavramı meydana getiren objelerin izini tarihi kronoloji 'ilahiyat, mitoloji, tarih, foklör, edebiyat ve diğer anlatı disiplinleri' içinde sürersek buradan günümüze uzanan bir senteze ulaşabilir ve Kızılelma fenomenin objektif izdüşümünü tespit edebiliriz."

Bu perspektif çerçevesinde, 'on bin yıllık sır'rın peşinde macera başlar:

Altay Dağları'nın buzul döneminden günümüze uzanan zaman içerisinde, bütün Avrasya coğrafyasında varolmuş olan Turan toplumlarında binlerce 'Şaman' 'Kam' 'Bakşı' daha sonraları 'Alp' 'Alp Eren' 'Derviş' 'Baba' 'Ozan' Bey, Padişah, Şah, Kral, Ehlibeytin sırrı ile sırlananlardan Pir sultan Abdala ve günümüze kadar elden ele, dilden dile, gönülden gönüle devreden Kızılelma emanetinin soluk kesen hikayesi. Sanırım artık Türk tarihine bakış değişecektir."

Kızılelma'nın İzinde için şu an satın alabilecekleriniz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı