%10
Kronik Hastalıkların Tedavisine Yardımcı : Görsel Sanatlar Eğitimi El Kitabı - Yayan, Gonca

Kronik Hastalıkların Tedavisine Yardımcı : Görsel Sanatlar Eğitimi El Kitabı

Gonca Yayan

Yayınevi: Ekinoks

Yayın tarihi: 07/2022

ISBN: 9786257995184

Yazar : Niyde Kan Ahmet Kan

Türkçe | 256 Sayfa | 21,5 x 30 cm

Tür: Sanat (Kuram)

  • 225,00 TL

Sanat, tarih boyunca insanoğlunun kendini ifade etmesinin bir yolu olmuştur. İlk insanlardan bugüne kadar kişiler duygularını, düşüncelerini, olaylara bakış açılarını hep sanat yoluyla aktarmıştır. Sanat, insanın çevresiyle etkileşim içinde ve etrafında olan bitene daha duyarlı olmasını, özgür düşünebilmesini ve de kendini özgürce ifade etmesini sağlar. Sanat, güzele ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Sanat, bireyin sosyal ilişkilerini ayarlamasını,iş birliği ve yardımlaşmayı, doğruyu seçme ve ifade edebilmeyi, bir işe başlayıp bitirme sevincini tatmayı, üretken olmayı sağladığı için de gereklidir. Aynı zamanda, toplumsal ve kültürel hayatta kendine güvenen katılımcı, sorumluluk sahibi, üretken kişiliklerin oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Bu anlamda sanatın terapiyle, insanların ruhlarını yaşamın karanlıklarından kurtarıp, gerçek yaşamdaki ideal bir yaşam için hazırladığını da söyleyebiliriz.
Sanat terapisi, her yaştaki bireyin zihinsel, fiziksel ve duygusal travmalarını iyileştirmek amacıyla sanat yapmanın yaratıcı sürecinde kullanan ruh sağlığı için de gerekli bir araçtır. Görsel sanatlarla bu terapiler, bireylerin yeteneklerini geliştirerek, yaratıcı, özgüveni yerinde, üretken, estetik duyguları olan kişiler olmalarını amaçlarken, bireylerin tedavi sürecinde, ihtiyaçlarını gidermede önemli bir rol oynamaktadır.
Bu doğrultudan bakıldığında görsel sanatlar terapisi olarak nitelendirilen bu alan, bireyin çeşitli duygusal yaralanmaların üstesinden gelmesinde,kendini ve başkalarını anlamasını da sağlamaktadır. Dolayısıyla bireyin hastalık semptomlarının azaltılmasında davranış ve düşünce şablonlarını değiştirerek de katkı sağlamaktadır.
Bu kitap, görsel sanatlar terapisiyle dört ile on beş yaş grubu arasında yer alan kronik hastalıkların tedavisinde (depresyon), diğer zihinsel ve duygusal problemler veya bu hastalıklara ilişkin bulguların, tıbbi hastalıklardan kaynaklanan fizyo-sosyal (bedensel ve toplumsal durumlara dayalı) güçlüklerde bu hastalıkların tedavisinde Sağlık kuruluşları, Hastane ve Milli Eğitim’in farklı alanlarındaki uygulamacılara yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiştir.
Kısaca bu kitap, görsel sanatlarla terapide kendi toplumları ile bütünleşme problemi yaşayan kişilerin (hastaların), bulundukları toplumla kaynaşmalarını sağlayacak temel bir kitap niteliğindedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı