%25
Kültür Politikaları ve Yönetimi (Kpy) Yıllık 2012-13 - Dietachmair, Philipp

Kültür Politikaları ve Yönetimi (Kpy) Yıllık 2012-13

Philipp Dietachmair

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 01/2014

ISBN: 9786053993278

Çevirmen : Oya Erez Ozan İşler

Türkçe | 178 Sayfa | 19 x 24 cm.

Tür: Kültür Sosyolojisi

  • 18,75 TL
  • 25,00 TL

KPY Yıllık 2012/2013 sayısında kültür aktörlerinin kriz ortamlarının ortaya çıkardığı değişim ve dönüşüm süreçlerinde nasıl bir rol oynadıkları, ne tür yenilikçi stratejileri, yönetim ve politika araçlarını devreye soktukları sorusunu odağına alıyor. Bugün kriz hem ekonomik ve hem de politik bir içerik taşıyor.  Bir taraftan Avrupa ve ABD’de mali krizin tetiklediği ekonomik durgunluk ve onu izleyen kemer sıkma politikaları, öbür taraftan 2011 yılında Tunus ve Mısır’dan başlayarak Libya ile devam eden ve hükümetlerin devrilmesine neden olan ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan politik kriz. İster ekonomik ister politik olsun, Kuzey Afrika’dan ABD’ye, İspanya’dan Yunanistan’a kadar pek çok ülkeyi etkileyen bu kriz durumunu niteleyen en önemli özellik geniş toplum kesimlerinin sokaklara ve meydanlara döküldüğü sürekli bir eylemlilik halinin ortaya çıkmış olması. Sivil toplum, New York’ta Zuccotti Park’ta ve peşi sıra dünyanın pek çok kentinde ve İstanbul’da Gezi Park’ında olduğu gibi, politikaya katılım aracı olarak kendini, kamusal alanda yaratıcı ve yepyeni biçimlerde sahnelemenin yollarını buldu ve bulmaya devam ediyor.
KPY Yıllık, bu dördüncü sayısında dünyada henüz tam ortasında bulunduğumuz bu sivil toplumun politikaya katılım biçimini yenilediği ortamda kültür-sanat cephesinden ne tür yaratıcı yönetim ve politika önerilerinin geldiğini soruşturmak ve bu konudaki değerlendirmeleri toparlamak hedefiyle yola çıktı. Kuşkusuz bu konu önümüzdeki sayılarda döne döne ele alınmaya devam edecek.
KPY Yıllık, her sayısında olduğu gibi açılışı bir baş makaleyle yapıyor. Bu yıl baş makale, Yudhishthir Raj İsar’ın KPY Konferansı’ndaki  ‘Kültürün Özerkliği: Eski bir Kavramı Yeniden Ele Almak’ başlıklı konuşmasının metni. KPY Yıllık 2012/2013 sayısı  ‘Kültürel Değişimin Öncüleri’ başlıklı Dosya makaleleri ve söyleşiler, ‘Diğer Makaleler’, ‘Değerlendirmeler’ ve KPY’den yılın Önemli Haberler Seçkisi bölümleri ile Avrupa’dan, Dünya’dan, komşularımızdan ve Türkiye’den kültür politikası ve yönetimine dair birçok tartışmayı ve konuyu gündeme taşımaya devam ediyor. 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı