%10
Kültürel Belleğe Yolculuk   - Pazarcı, Nilgün Gürkan

Kültürel Belleğe Yolculuk

Nilgün Gürkan Pazarcı

Yayınevi: Epos

Yayın tarihi: 10/2018

ISBN: 9786054822423

Türkçe | 299 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Kültür Sosyolojisi

  • 27,00 TL
  • 30,00 TL

Nilgün Gürkan Pazarcı, Gürsel Korat, Fatma Gürses, M. Nedim Çağlar,  İrem Çetin, Esma Namlı Çekin’in makalelerinin bulunduğu Kültürel Belleğe Yolculuk’ta kültürel belleğin (ortak hafıza/toplumsal hafıza) ninniler, mitler, şarkı/türkü sözleri, folklor/danslar, kutlama ritüelleri, atasözleri, yasalar, kutsal metinler, süslemeler, resimler ve hatta üstünde yaşanılan coğrafyanın kimlik vurguları aracılığıyla nasıl (hangi biçimlerle) aktarıldığı ve yaşatıldığı anlatılıyor.
Kültürel Belleğe Yolculuk,
Türkiye, Kamboçya, Afrika, Kuzey İrlanda, Amerika örneklerinden yola çıkarak aşağıdaki sorulara cevaplar arıyor:
“Geçmiş” dediğimiz zaman neden bahsediyoruz?
Geçmişi anlayabilmek, hayal edebilmek sadece bize sunulan tarih bilgisiyle mi mümkün olur? Toplumların yaratıp sürdürdükleri imgeler, geçmişten taşınan hatırlama figürleri bugünü nasıl etkiler? Şimdiki zamana eşlik eden “geçmiş”i hangi detaylarıyla kavrayabiliriz? Bize sunulan tarih anlatısı dışında kimliğimizi var eden başka unsurlar var mı?
Derleyen Hakkında: Nilgün Gürkan Pazarcı: Gazi Üniversitesi, İletişim Fakültesinde pro¬fesör. Çalışma hayatına muhabir olarak başlamış; Yeni Gündem dergisi ve TRT Haber Dairesi’nde muhabir ve haber program yapımcısı olarak çalışmıştır. Yüksek lisans ve doktorasını siyaset bilimi alanında tamam¬lamış; basın ve siyaset ilişkisi üzerine yoğunlaşmıştır.
Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, KKTC Doğu Akde¬niz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Londra Midd¬lesex University, School of Media and Cultural Studies gibi kurumlarda araştırmacı olarak bulunmuştur. Demokrasiye Geçişte Basın, Türki¬ye’de Kitle İletişimi (Der.), Medya ve Toplum (ortak kitap) gibi kitap çalışmalarının yanı sıra medya tarihi, siyaset, kültür, iletişim ilişkisi ala¬nında editörlük ve makaleleri; gazete ve dergilerde yazıları mevcuttur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı