%26
Martı - Çehov, Anton Pavloviç

Martı

Anton Pavloviç Çehov

Yayınevi: Bilgi

Yayın tarihi: 07/2019

ISBN: 9789752208452

Çevirmen : Eyüp Karakuş

Türkçe | 112 Sayfa | 13,3 x 19,5 cm

Tür: Oyun

  • 7,40 TL
  • 10,00 TL

“Bir gölün kıyısında doğup büyüyen genç bir kız vardır, sizin gibi biri; gölü adeta bir martı gibi sevmekte, bir martı kadar da mutlu ve özgür... Ancak günün birinde adamın biri gelir, kızı görür ve yapacak başka bir işi olmadığından ona kıyar. Tıpkı şu martı gibi...”
Çehov, dünya tiyatrosunda kilometre taşı sayılan Martı oyunuyla Rusya’nın on dokuzuncu yüzyılda değişen yapısına, yeni bir yaşamın ayak seslerinin gölgesi altında kendi küçük dünyalarına sıkışmış insanlar aracılığıyla ışık tutuyor…
Yazar Hakkında: Anton Çehov 1860 yılının Ocak ayında, Azak Denizi kıyısında küçük bir kasabada, Taganrog’da dünyaya geldi.
Ailesi, babasının borçları yüzünden şehri terk edip Moskova’ya taşınmak zorunda kaldı. Anton ise okulunu bitirmek üzere kasabada yaşamayı sürdürdü. Ancak kendi evinde artık bir kiracı konumundaydı ve evin yeni sahiplerine borcunu, çocuklarını sınava hazırlayarak ödüyordu.
Çehov’un kitaplara, tiyatroya olan ilgi ve sevgisi, daha gimnazyum yıllarında kendini gösterdi. Lise döneminde birkaç komik öykü yazdı. Aynı yıllarda tiyatro ilgisi de doğdu, sınıf arkadaşlarıyla evlerde oyunlar sahneledi. O zamanlar henüz on üç yaşındaydı.
İlk eserinin 1880 yılında Strekoza adlı dergide yayımlanmasının ardından Çehov adeta keşfedildi ve öyküleri peş peşe diğer dergilerde de kendilerine yer buldu. İlk öykülerinde yazar “Antoşa Çehonte” adını kullandı.
1886 yılında Anton Çehov, Petersburg’dan gelen bir mektupla iş teklifi aldı. Dönemin önemli gazetelerinden Novoe Vremya’ya davet edildi. Artık tanınan bir öykücü haline geldi ve eserlerinin altında gerçek adı yer almaya başladı.
Anton Pavloviç Çehov 1904 yılında, genç yaşında yakalandığı vereme yenik düştü ve tedavi için gittiği Almanya’da yaşama veda etti. Vişne Bahçesi de böylelikle onun son eseri oldu.

Martı için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı