%10
Masalların Büyüsü - Bettelheim, Bruno

Masalların Büyüsü

Bruno Bettelheim

Yayınevi: İnkılap

Yayın tarihi: 10/2019

ISBN: 9789751040169

Editör : Kadriye Kızıl

Türkçe | 432 Sayfa | 13.7 x 21.5 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 27,00 TL
  • 30,00 TL

Bruno Bettelheim
Bruno Bettelheim 1903 yılında Viyana’da doğdu ve doktora derecesini Viyana Üniversitesi’nden aldı. 1939 yılında Amerika’ya geldi.  Yıllarca Chicago Üniversitesi’nde Ordinaryüs Eğitim Profesörü ve Psikoloji ve Psikiyatri Profesörü olarak görev yaptı. Love Is Not Enough, Symbolic Wounds, Truants from Life, The Informed Heart, Paul and Mary, Dialogues with Mothers (Annelerle Söyleşi, Sevgi Türker Terlemez, İzdüşüm Yayınları, 1999), Social Change and Prejudice (M. B. Janowitz ile) The Empty Fortress, Children of the Dream, A Home for  the Heart, Surviving and Other Essay, On Learning to Read (Karen Zelan ile), Freud and Man’s Soul ve A Good Enough Parent kitaplarını yazmıştır. 1977 yılında, The Uses of Enchantment: The Meaning and Importance of Fairy Tales (Masalların Büyüsü: Kullanımı, Önemi ve Psikanalitik Anlamları) kitabı ile National Book ve National Book Critics Circle ödüllerini kazanmıştır. Bettelheim 1990 yılında hayatını kaybetmiştir.  

Sena G. Elibal
Çevirmen ve öğretim görevlisi Sena G. Elibal, 1992’de Adana’da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans programını bitirdi. Lisans eğitiminin ardından okutman olarak başladığı üniversite kariyerinde akademik ve idari görevler üstlendi. Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden çevirmen, psikanalitik edebiyat kuramıyla ilgilenmektedir. Halen İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve çeviri faaliyetlerini sürdürmektedir.

ARKA KAPAK YAZISI

Masallar yüzyıllar, belki de binyıllar boyunca ağızdan ağza aktarılarak daha da arıtılmış bir hale gelmiştir. Açık ve örtülü anlamları aynı anda aktarmaya başlamış ve bir çocuğun eğitimsiz zihninden, bir yetişkinin karmaşık zihnine uzanabilecek şekilde iletişim kurarak kişiliğin tüm seviyelerine eş zamanlı olarak hitap eder hale gelmiştir. Masallar psikanalitik kişilik modelini uygulayarak, o anda hangi düzeyde işlev görürse görsün bilinçli, bilinç öncesi ve bilinç dışı zihne önemli mesajlar taşır. Bu hikâyeler bilhassa çocuğun aklını kurcalayan küresel insani problemlere değinerek onun gelişmekte olan bilincine hitap eder ve gelişimini destekler. Aynı zamanda bilinç öncesi ve bilinç dışı baskıları da dindirir. Hikâyeler ilerledikçe alt bilinç baskılarına bilinçli bir inandırıcılık kazandırır ve onlara biçim verir. Benlik ve üst benliğin talep ettiği doğrultuda bunları tatmin etmenin de yollarını gösterir.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı