Matematik Analojileri : 1. Seviye : 2-3. Sınıflar - Beigie, Darin

Matematik Analojileri : 1. Seviye : 2-3. Sınıflar

Darin Beigie

Yayınevi: Üstün Zekalılar Enstitüsü - ÜZE

ISBN: 9786055096182

Türkçe | 42 Sayfa | 22 x 30 cm

Tür: 7-10 Yaş Zeka Gelişimi

MATEMATİK ANALOJİLERİ 1. SEVİYE

2-3. SINIFLAR İÇİN

Analojiler hayatımızın içinde bulunur ve önemli sınavların içerisinde sıklıkla yer almaktadır.

Analojileri anlamak ve analojik akıl yürütme yeteneği (akıl yürütme tanımlamak, değerlendirmek ve bir analojiyi çözmek için kullanılır) önemli problem çözme becerilerindendir. Bu yüzden, mümkün olan en kısa sürede analojiler hakkında bilgi edinmek öğrenciler için faydalı olacaktır.

Bu kitabın en kısa sürede gözlemlenen faydası analojileri ayırt etmek ve basit olanlarını çözmektir. Uzun süreli faydaları ise öğrencilerin problemleri parçalarına ayırabilmesini sağlayan muhakeme etme, konuların içinde saklı olan analojileri fark edebilme ve onları değerlendirebilme yeteneklerini geliştirmesidir.

Problem çözme matematiksel gelişimin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Analojiler matematik problemlerini bileşen parçalarına ayırma için alıştırma yapmayı sağlar ve böylece öğrencileri çözüme ulaştıracak benzer formatları farketmelerine yardımcı olur.

Analojik akıl yürütme kolay birşey değildir, özellikle de gelişimsel süreçte düşünce becerilerinin oluşma döneminde olan küçük öğrenciler için. Bu dönemde, çocuklar problemleri çözerken organize analizler yerine genellikle tahmin etme yöntemine başvururlar. Örneğin, küçük bir çocuktan 10 ile 15 arasında bulunan iki tane sayı söylemelerini istediğinizde çoğunlukla ya tahminde bulunurlar ya da cevabı bulmak için 1’den itibaren saymaya başlarlar.

Analojileri çözmeyi öğrenmeye çalışan küçük öğrenciler için formatı okumak bir sorundur. Örneğin,

"A : a :: B : ” ifadesi "B..’ ye giderken A a’ ya gider” şeklinde okunur. Bu ifade küçük öğrenciler için tanıdık olmayan bir dildir. Çıkarsama yetenekleri "-a gider” ifadesinin ifadenin sol ve sağ yanındaki öğeler arasında bir bağlantı bulunduğunu ima ettiğini anlamasını sağlar. Daha sonra, "giderken” kelimesi bir sonraki iki öğenin arasında da benzer bir ilişki bulunduğu fikrini bildirir.

iv ve v sayfalarında, öğrencilerin analojileri okuma ve anlamalarına yardımcı olacak başlangıç derslerini sunduk. Öğretmenlerin bu dersler boyunca 1. sınıf öğrencilerle bire bir çalışmasını öneriyoruz ve sonra bir analojinin anlamını kapana kadar öğrencileri izlemelerini tavsiye ediyoruz. Öğrencilerin yanıtlarını çizmelerini ve sözle ifade etmelerini öneriyoruz. Çizmek öğrencilerin ince motor gelişimini ve sözle ifade etmek onların iletişim becerilerini geliştirir. Bazı küçük öğrenciler için yanıtları çizerek ifade etmek fazla zorlayıcı olabilir o yüzden belki çözümlerini sözle ifade edebilirler.

O yaşlarda bu durum sorun değildir. Ama yine de, bu öğrenciler çözümlerini sözle ifade ettikten sonra çizmeleri için cesaretlendirilmelidir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi unutmayın.

Matematik Analojileri 1. Seviye Kitabı

Bu kitapta sunulan birçok maddenin güzel yanı dilden bağımsız olmasıdır. Bu sebeple, ana dili İngilizce olmayan öğrenciler de bu kitaptan diğer öğrenciler gibi yararlanabilirler. Bütün öğrenciler katıldığı bir ortamda, her öğrenci mantık ve matematiğin temelini ve güzelliğini öğrenme fırsatı elde ederler ve bu esnada iletişim becerilerini de geliştirir ve güçlendirirler.

Matematik Öğretmenleri Ulusal Konseyi İlköğretim matematik müfredatında bulunması gereken 5 konu başlığını şöyle tanımlamıştır:

Sayılar ve Dört İşlem

Cebir

Geometri

Ölçme

Veri Analizi ve Olasılık

Bu konu başlıkları için oluşturulmuş etkinlikler sınıf seviyesi standartlarına uygun bir şekilde

oluşturulmuştur. Analojilerin bazıları bir öğrenci için çok zor veya çok kolay görünüyor olabilir fakat diğer içerikler içinde kesinlikle uygun olanları olacaktır. Eğer bu kitaptaki içerikler öğrenci için çok kolay geldiyse daha zorlayıcı olan bir üst seviyeyi deneyin.

"Öğrenirken eğlenmeyi unutma.”

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı