Metinler Arasında : Makaleler - Kocakaplan, İsa

Metinler Arasında : Makaleler

İsa Kocakaplan

Yayınevi: Türk Edebiyatı Vakfı

Yayın tarihi: 07/2022

ISBN: 9786057817495

Türkçe |

Tür: Deneme

Metinler Arasında isimli bu eserde 2008-2021 yılları arasında yazar tarafından kaleme alınan 26 makale bulunuyor. Bu makaleler genelde bir edebî metin etrafında oluşmuştur. Biyografik gibi görünen birkaç makale de yine o edebî kişiliğe ait metin veya metinler etrafında döner.
Tarihe ve tarihî süreç içinde oluşan edebî metinlere bakarken, o dönemin şartlarını göz önünde bulundurmak zorundayız. Bugünün şartları açısından tarihe bakıp toptancı hükümler vermek çoklukla yanıltıcı olabilir. Kitapta yer alan yazılarda kişilere ve eserlere tarihle didişmek için değil; zamanı, kişileri ve eserlerini anlamaya çalışmak için bakılmıştır.
Kitapta Dede Korkut, Âşık Paşa, Ali Şir Nevâyî, Ziya Gökalp, Yahya Kemal, Mehmet Âkif, Ömer Seyfettin, Samed Vurgun, Orhan Veli, İlhan Geçer, Cengiz Dağcı, Ömer Faruk Akün, Bahaettin Karakoç, Altan Deliorman, Muhan Bali, Emin Işık, Sevinç Çokum, Yahya Akengin, Nurettin Albayrak gibi edebiyat, fikir ve bilim dünyamızda iz bırakan isimler ve eserleri üzerine yazılmış makaleler yer alıyor. Ayrıca Mütareke dönemine ait bir makale de var. Burada, Halide Edip’in 1921 yılında yazdığı bir yazının, sansür kurulunca sansürlenen bir paragrafı bulunmuş ve yerine konulmuştur.
Eserdeki makaleler, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde kaynak olarak da kullanılabilir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı