%30
Mim Mim Grubu : İstanbulun İşgalinde İstiklal İçin Çalışan Gizli Örgüt - Özkan, Asaf

Mim Mim Grubu : İstanbul'un İşgalinde İstiklal İçin Çalışan Gizli Örgüt

Asaf Özkan

Yayınevi: Kronik

Yayın tarihi: 12/2023

ISBN: 9786256774094

Karton Kapak | Türkçe | 400 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 105,00 TL

İŞGAL GÜNLERİNDE İSTANBUL’DA BAĞIMSIZLIK İÇİN MÜCADELE EDEN GİZLİ ÖRGÜT: MİM MİM GRUBU

Mondros Mütarekesi sonrasında işgal edilen İstanbul’un genel manzarası işgal güçleri, Türk ahaliye karşı aşırı davranışlarda bulunan azınlıklar, işbirlikçiler, pasif hükümetler, Millî Mücadele karşıtı basın ile şekillenir. Ancak işin aslı tam böyle değildir: İstanbul’un karanlık arka sokakları ve yeraltında bambaşka bir dünya yaşıyor; kalpleri “Vatan” diye atan serdengeçti yürekler sessiz ve derinden istiklal için çalışıyordur.

30 Ekim 1918’deki mütareke sonrasında İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin (İTC) liderleri yurt dışına çıkmış, İTC’nin resmi teşkilatı direnmeye çalışsa da dağılmak zorunda kalmıştı. Ancak İttihatçılar ülkenin en örgütlü gücü olmayı sürdürdü. Çok geçmeden gerek İstanbul’daki gerekse Anadolu’daki işgallere karşı sessiz kalmayacaklarını gösterdiler.
İTC’nin gayrinizami harp örgütü Teşkilat-ı Mahsusa kadroları harekete geçerek İstanbul merkezli Karakol Cemiyeti’ni kurmuşlardı. Bu cemiyet bir taraftan semt ve mahallelerde örgütlenirken bir taraftan da askerî depolardaki silah ve cephaneyi, İstanbul’da sıkışıp kalmış İstiklal sevdalılarını ve edindikleri önemli istihbari bilgileri Anadolu’da başlayacak direniş hareketine sevk edecek zemini hazırlamıştı.
16 Mart 1920’de İstanbul’un resmen işgaliyle etkinliği zayıflatılan Karakol Cemiyeti’nin görevini kaldığı yerden sürdürmek üzere Ankara hükümetinin emriyle Mim Mim Grubu hızlıca kuruldu. Grubun esas görevi Anadolu’ya silah ve cephane göndermek; İstanbul Hükümetleri, İstanbul’daki Millî Mücadele karşıtı cemiyetler, fırkalar ve işgal güçleri hakkında istihbarat faaliyetleri yürütmekti. İşgal altındaki şehirde Ankara’nın siyasi, sosyal, ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek ve ihtiyaç halinde Türk ahaliyi silahla savunmak grubun diğer asli görevlerindendi.
Asaf Özkan, birincil ve ikincil kaynaklardan beslenerek kaleme aldığı Mim Mim Grubu: İstanbul’un İşgalinde İstiklal İçin Çalışan Gizli Örgüt ile istihbarat ve gayrinizami harp tarihimizden bilinmeyen bir sayfayı titizlikle ele alıyor. Mim Mim Grubu İstanbul’un en kasvetli günlerine ferahlık getirmek adına kendilerini adayanların gizli kalmış hikâyesini anlatıyor. 

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015