Mitoloji ve İkonografi - Cömert, Bedrettin

Mitoloji ve İkonografi

Bedrettin Cömert

Yayınevi: De Ki

Yayın tarihi: 10/2006

ISBN: 9789944492331

Türkçe | 256 Sayfa |

Tür: Din / Mitoloji

Mitoloji ve İkonografi bir yandan alanında Türkçe olarak kaleme alınan en yetkin ve önemli çalışma olmasının yanında, 11 Temmuz 1978 günü en verimli çağında kurşunlanarak katledilen Bedrettin Cömert’in en çok öne çıkan eseridir.

Bu alanda çalışan herkesin de kabul ettiği gibi, aşağıdaki alıntıda tanımladığı sanat tarihçisi düzeyine gelmişti Bedrettin Cömert ve kuşkusuz, tükenmeyen çalışma gücü ve geliştirdiği titiz araştırma yöntemiyle, nice yapıtlar verecekti sanat üzerine...

Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen Sanat Tarihi konulu bir seminerde sunduğu “Sanat Kuramı ve Sanat Tarihçiliği” konulu bir bildirisinde şunları belirtiyordu:

”Sanat tarihçisinin, gelişme eğilimini hiçbir zaman yitirmeyen bir duyarlık yeteneği, öte yandan, bu duyarlığı sürekli ayakta tutan, onu yeni boyutlara ulaştıran bilgisel birikim ve yorum bilincinin olması gerekir. Sanat tarihçisi tarihçi nitelemesine sığınarak ne çağında ne gününden soyutlayabilir kendisini. Biz geçmişin olaylarına ancak çağımızın yaşanmasıyla elde ettiğimiz görüntü perdesi aracılığıyla bakabiliriz. Sanat yapıtına sanatsal bilinçle ve duyarlıkla sızabilmek için kuramsal hazırlık zorunludur. Estetik bilimi büyük ölçüde bu kuram birikimini sunar fakat bununla da yetinilmemelidir. Sanat tarihçisinin, bir sanat yapıtını, estetik bilimin sunduğu araçlarla değerlendirip, gerçek tarihsel yerine oturtabilmesi için eleştirel bir tavırla yapıtlara eğilmesi gerekir. Dolayısıyla sanat tarihçiliği eleştirel mercekten geçtikten sonra, sanatsallığı saptanmış yapıtları yaratıldıkları çağ ve toplumla ilişkiye sokarak bu sanatsallığın nedenini açıklayan, bu nedeni önce yapıtın kendisinde bulup, sonra toplumun, toplumsal kültürel bağlamında gerçeklendirebilen bir etkinliktir...”
- Arka kapak -

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı