%25
Modernlik ve Müphemlik - Bauman, Zygmunt

Modernlik ve Müphemlik

Zygmunt Bauman

Yayınevi: Ayrıntı

Yayın tarihi: 04/2003

ISBN: 9789755393186

Çevirmen : İsmail Türkmen

Türkçe | 375 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 24,19 TL
  • 32,25 TL

Çalışmalarıyla sosyolojinin sınırlarını genişleten, yüzyılın en parlak sosyologları arasında sayılan Zygmunt Bauman'ın en önemli kitaplarından birini sunuyoruz:Modernlik ve Müphemlik.

Bauman'a göre yaratıcılık, müphemlikle yakından ilişkilidir; müphemliğinse her zaman modernlikle ikircimli bir ilişkisi olmuştur. Modern proje bir yandan şeyleri adlandırmak, sınıflandırmak, düzenlemek ister; baş düşmanlarından biri bu sınırları ihlal eden, adlandırmalara direnen, kafa karıştıran müphem konumlanışlardır; öte yanda dönüp dolaşıp müphemliği tam da kendi üretir. Müphemlikse, moder projenin bu ''bahçecilik'' özlemleri karşısında, çeşitli stratejiler üreterek hayatta kalmaya çalışır; kimi zaman kraldan çok kralcı olur, Alman'dan çok Alman olmaya çalışan Yahudiler gibi en mülayim olmaya çalışırken farkında bile olmadan düzene karşı bir tehdit olur; Kafka'nın garip bir öyküsünde ifadesini bulur; Simmel'in, Freud'un kuramlarında ve hayatlarında ortaya çoıkar... Bir ucu Soykırım'a varabilir, öteki ucu ise modernliğin ürettiği en yaratıcı, en zengin edebiyatlara, fikirlere, eserlere ...Müphemlik modernliğin hem iflası hem başarısıdır.

Bauman, anlattığı hikayenin bir parçasıdır aynı zamanda. O, Kızıl Ordu saflarında Faşist Almanlara karşı savaşmış bir komünistti. Savaştan sonra sosyalist ütopyanın sadık bir bürokratı olarak uzun yıllar çalıştı. Ancak Bauman, modernist toplum projeleri iflas etmeye başlamadan bu projelere olan inancını yitirdi, itirazını dillendirdi .Dolayısıyla ordudan va Varşova Üniversitesin'nden atıldı; sonra da Polonya'dan göç ederek, Batı Avrupa akademilerinde çalışmaya ve yazmaya başladı. Bu hayat hikayesinin izleri kaçınılmaz olarak düşünürün yapıtlarında ortaya çıkar. Doğu'dan Batı'ya; askerlikten sivilliğe; modernist sosyalist toplum projesinin neferliğinden, Batı akademilerinde düşünce ağırlıklı bir hayata geçiş, düşünürün düşünsel anlamda modernden postmodernde geçişin paralel izlekleridir...Şu da var: Bauman kendini bu günde sosyalist olarak tarif ediyor.

Bauman'a göre postmodernlik,''müphemliğin üstesinden gelmeyi hedefleyen tipik modern güdüden özgürleşme ''anlamına gelir; öte yandan postmodernlik '' kendi imkansızlığıyla uğraşan, iyi ya da kötü bununla yaşamaya kararlı olan modernlik''tir.

Bauman, uyarıcı sorularıyla zihnimizi, ahlaki duruşumuzla ilgili hassas noktaları ve yaratıcı potarsiyellerimizi harekete geçiriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı