Musa ve Tektanrıcılık - Freud

Musa ve Tektanrıcılık

Freud

Yayınevi: Oda

Yayın tarihi: 07/2019

ISBN: 9789753854459

Çevirmen : Elif Yıldırım

Türkçe | 200 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Sosyal Psikoloji

 Sigmund Freud, Yahudi kavmini özgürlüklerine kavuşturan uzun sürece liderlik yapan, onlar için kanunlar koymuş ve dinlerini inşa etmiş olan Musa’nın aslında bir “Mısırlı” olduğunu iddia eden tezini alıntılar da (özellikle J. H. Breasted ve Sellin’den) yaparak ispatlamaya çalışıyor.
Freud, her ne kadar nihai kesinlikten yoksun olsa da tarihçilerin çoğu gibi, Musa’nın efsaneler tarafından yaratılmış bir karakter değil tarihsel bir kişilik olduğunu psikanalitik analizlerle anlatıyor Musa ve Tektanrıcılık’ta.
Kitapta, nevrotik süreçler ile dinsel olaylar arasında bir benzerliğin varlığını saptadığını ve böylelikle de dinsel olayların umulmadık kökenine dikkat çekebildiğini belirten Freud, Yahudiliği diğer dinlerle, özellikle de Hıristiyanlıkla mukayese ederek “tektanrıcılığın” nasıl bir süreçten geçtikten sonra “Kenan İlleri”nde kabul gördüğünü anlatıyor.
Bu çalışmasıyla ilgili nesnel kanıtlara ulaşmanın mümkün olamadığını itiraf eden Freud, psikanalitik kavramlarla (ego, süperego, id, amnezi, latens vb) varsayımlar yapıyor ve bu kavramları tam güvenle olmasa da dinler, mitler ve kültürel alanlara uyguluyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı