%10
Müzik Aritmetiği ve Ses Sistemleri - Karaosmanoğlu, M. Kemal

Müzik Aritmetiği ve Ses Sistemleri

M. Kemal Karaosmanoğlu

Yayınevi: İTÜ Vakfı

Yayın tarihi: 11/2017

ISBN: 9789757463252

Türkçe | 268 Sayfa | 16.5 x 23.5 cm

Tür: Müzik

  • 36,00 TL

İnşaat, mimarlık, elektrik-elektronik, matematik, gemi, uçak-uzay, kimya, İngilizce, makine, fizik, maden, müzik gibi disiplinlerden çok sayıda kitap yayımlayan  İTÜ Vakfı Yayınları’nın yeni kitabı Müzik Aritmetiği ve Ses Sistemleri çıktı.
İlk Türk makam müziği nota yazım ve seslendirme programı Mus2-Alfa’yı geliştiren Doç. Dr. M. Kemal Karaosmanoğlu’nun literatüre kazandırdığı “Müzik Aritmetiği ve Ses Sistemleri” kitabı müzik alanında önemli bir eksikliği gideriyor.
Müzik eğitimdeki önemli alanlardan biri, tarih boyunca çeşitli kültürlerin müziklerinde kullandıkları seslerin (perdelerin/notaların) sayısı ve bunların birbirleriyle oluşturdukları müzikal aralıklardır. Ses sistemleri adıyla anılan bu konu müzik tarihi bilgisi açısından da, müzik icrasında birlik bakımından da önem taşır. Tarihsel olarak başlarda gerili bir telin çeşitli uzunluktaki parçaları temelinde açıklanan bu konu asgari bir matematik bilgi gerektirir. Müzisyenlerin genellikle bilmedikleri bu konularda fikir sahibi olmamaları ise özellikle eğitimde önemli bir eksikliktir. Müzisyenler sent – koma gibi müzikal aralık terimlerini sıkça kullanırlar, rasyonel sayı olarak gösterimleriyle yüz yüze gelirler; fakat bunlarla yapılan toplama - çıkarma –bölme gibi aritmetik işlemlerde kafaları berrak değildir. Önerdiğimiz kitap öncelikle bu konuyu olabildiğince dört işlem temelinde açıklayan bölümlerle başlamaktadır. Anlatılan konularda verilen örnekler hep müzikle ilgilidir. Müzik aritmetiği başlığı altında ayrıca tempo kavramı ve hesaplamalı müzikoloji çalışmalarında başvurulan temel istatistik bilgileri de müzik bağlamında anlatılmıştır. İkinci bölümde tüm dünya müziklerini etkilemiş olan Pisagor ve Zarlino ses sistemlerinin anlatımıyla başlamakta, tamperamanlar ayrıntılı olarak incelenmektedir. Son bölümde ise Türk makam müziği için tarih boyunca önerilmiş ses sistemleri incelenmekte ve günümüzde bu konulara yapılan katkılar anlatılmaktadır. Tüm konuların anlatımı için kitabı müzisyenlerin de okuyacağı hiç unutulmadan anlaşılır bir dil kullanılmış, bol bol özgün tablo – grafik ve şemalar verilmiştir.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı