%20
Nevrotik Tarzlar - Shapiro, David

Nevrotik Tarzlar

David Shapiro

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 05/2017

ISBN: 9786053994510

Çevirmen : MURAT PAKER

Türkçe | 188 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Psikanaliz

  • 28,00 TL

David Shapiro, psikanalizin ego psikolojisi ekolünden ve de W. Reich’tan esinlenerek psikopatolojiye ve psikoterapiye özgün bir karakterolojik yaklaşım geliştirmiş ABD’li bir klinik psikolog / psikoterapisttir. İlk olarak 1965 yılında yayınlanmış ve kısa sürede modern bir klasik haline gelmiş olan Nevrotik Tarzlar kitabında Shapiro, dört ayrı nevroz tarzına (obsesif-kompulsif, paranoid, histerik ve itkisel) ait düşünüş, hissediş ve davranış özelliklerinin oldukça kapsamlı ve çarpıcı bir değerlendirmesini yapmaktadır.
Kitabın temel önermesi, bütün nevrotik belirti ve özelliklerin kişinin karakterinin bir ürünü olduğu ve bu yüzden karakter yapısının bütününden bağımsız bir nevroz kavramsallaştırmasının mümkün olamayacağıdır. Shapiro’ya göre bilinç alanına girmesine izin verilmeyen sadece belli anılar ya da arzular değildir; aynı zamanda karakter tarzının bütününe dair ciddi kısıtlılıklar söz konusudur. Bu bakış açısı, genel olarak Ego Psikolojisi ekolü içinde sayılabilirse de döneminde egemen olan Ego Psikolojisi anlayışına göre çok daha az ortodokstur; klasik psikanaliz açısından bakıldığında ise iyice psikanaliz dışında görülebilir.
Nevrotik Tarzlar, egemen / resmi psikanalitik paradigmanın dışından söz kurmasına rağmen, nevrotik öznelliği çok zengin bir şekilde tarifleme kapasitesi nedeniyle çoğu psikanalistin ve psikanalize kulak kabartan psikoterapistlerin ilgisiz kalamadığı bir kitap olagelmiştir.
Psikanalitik psikoterapiyle ilgili herkesin nevrotik öznelliğe dair çok şey öğrenebileceği bir eser.

YAZAR HAKKINDA: DAVID SHAPIRO: David Shapiro, New York’ta büyüdü; 2. Dünya Savaşı’nın bittiği yıl, 1945’te mezun olduğu UCLA’de (University of California at Los Angeles) fizik, matematik ve felsefe okudu. University of Southern California’da klinik psikoloji doktorası yaptı. McCarthy döneminde Komünist parti üyesi olduğu için devlet hastanesindeki işini kaybetti. 1952-60 döneminde Massachusetts’te
küçük bir psikanalitik hastane olan Austen Riggs Merkezi’nde Erik Erikson, David Rapaport, Margaret Brenman, Robert P. Knight gibi isimlerle birlikte çalıştı, onlardan süpervizyon aldı. 1960-89 döneminde Kaliforniya’da özel terapistlik yaptı, kısmı zamanlı ders / süpervizyon verdi ve üç kitap yazdı: Neurotic Styles (1965); Autonomy and Rigid Character (1981); Psychotherapy of Neurotic Character (1989). 1989-2005 arasında New York’ta New School for Social Research’ün klinik psikoloji doktora programında tam zamanlı akademisyen olarak çalıştı ve danışan görmeye devam etti. 2000 yılında şimdilik son kitabı olan Dynamics of Character yayınlandı. Halen New York’ta (ve Massachusetts’te) ders vermeye, danışan görmeye ve yazmaya devam etmektedir.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı