Nutuk - Atatürk, Mustafa Kemal

Nutuk

Mustafa Kemal Atatürk

Yayınevi: Art Basın

Yayın tarihi: 05/2005

Derleyen : Selçuk Maviengin

Türkçe | 239 Sayfa |

Tür: Atatürk

Atatürk'e ait eserlerin içerisinde 'Nutuk ; kuşkusuz en önemli yeri teşkil ederek özel bir anlam taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşu olan Kurtuluş Savaşı'nın, en yetkin ve en özlü yazılı anlatımı olarak kabul edilen bu yapıtın, geleceğimiz olan genç kuşaklara da iletilmesi, günümüz Türkçe'siyle yeniden yazılarak teminat altına alınmıştır.

Yeni Türkiye Devleti'nin ilk tarihi olan Nutuk, l5-20 Ekim 1927 tarihleri arasında, Atatürk tarafından otuz altı buçuk saat süren bir konuşmayla okunmuştur.

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta, Kurtuluş Savaşı destanını Samsun'a ayak basmasından başlayarak her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır.

1919'dan başlayarak,1927 ye kadar gelen bu eser;
* Kuvayı Milliye Dönemi
* Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi
* Cumhuriyet Dönemi olmak üzere üç bölümde ele alınmıştır.

Nutuk, aynı zamanda Cumhuriyet ilkelerinin de en açık ve net savunuculuğunu yapmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün bu eserinde, onun ne kadar büyük bir asker, devlet adamı, fikir adamı ve saygın bir kişilik olduğunu açıkça görebiliriz.

Atatürk bu eserinde, sadece Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü anlatmakla kalmayıp, kendisinin yanında olup, Cumhuriyetin kuruluşuna yardımcı olanları karşısında olan kişileri, kurumları ve baltalamaya çalışanları aktarmaktadır. Ama, daha da önemlisi, Ulusumuz için düşlediklerini ve çağdaş Türkiye özlemini dile getirmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı