%25
Öfke Üzerine Üç Öykü  - Kandil, Muhammed El Mensi

”Bu Ürün Çok Satanlarda”

Öfke Üzerine Üç Öykü

Muhammed El Mensi Kandil

Yayınevi: Dedalus

Yayın tarihi: 05/2019

ISBN: 9786057639011

Çevirmen : Süleyman Sezer

Türkçe | 88 Sayfa | 13 x 20 cm

Tür: Roman Öykü

  • 12,00 TL
  • 16,00 TL

 “Devrimin yorgun gençlerinin yüzleri kalabalığın arasında kayboldu. Her yaştan insan oradaydı: yaşlısı, kadını, çocuğu, ailecek gelenler, kucaklarında bebeklerini tutan babalar, sarık giymiş köylüler, fabrikalarının isimlerinin yazılı olduğu pankartları taşıyan işçiler, öğretmenler ve öğrenciler, müzik âletleriyle gelip platformda herkese şarkı söyleyen sanatçılar…”
2011’deki Mısır Devrimi yüzlerce insanın yaralanmasına, dahası ölümüne sebep oldu. Hükümete karşı ayaklanan halk başta Kahire olmak üzere Mısır’ın her yerinde meydanları doldurdu.
Dünyanın yakın tarihine damga vuran bu hadiseyi, Mısırlı yazar Muhammed El-Mensi Kandil, Öfke Üzerine Üç Öykü kitabında büyük bir hassasiyetle işliyor. Çocukların ve gençlerin masum dünyası ile iktidarın öfke mekanizmasını ustalıkla buluşturuyor öykülerinde. Barış, özgürlük ve adalet gibi evrensel değerleri didaktikliğe yer bırakmadan, naif bir dille metinlerine katık ediyor.

Yazar Hakkında:

Muhammed El-Mensi Kandil, Mısırlı öykü ve roman yazarı.

Muhammed El-Mensi Kandil, 1949 yılında Mısır’ın Garbiye vilayetine bağlı El-Mahalle El-Kubra şehrinde doğdu. Bu taşra kasabasında Arap Dünyasının en büyük eleştirmenlerinden biri haline gelen Dr. Câbir Asfur, yenilikçi İslam düşünürü Dr. Nasr Ebu Zeyd, tanınmış öykü yazarı Said El-Kefrâvi, Cârunnebi El-Hilv, şair Muhammed Ferid Ebu Sa’de ve şair Muhammed Salih gibi şahsiyetlerle arkadaşlık etme fırsatı buldu.

Kandil, 1975 yılında Mansura Tıp Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyeti sonrası Minye vilayetine bağlı bir köyde bir buçuk yıl görev yaptı. Mısır kırsalı ile ilgili tecrübesini bu süre zarfında edindi ve kendini kültürel mirasın yeniden kaleme alınması işine verdi. Onu bu işe sevk eden ana etmen roman belleğinden asla çıkmayan Arapların 1967 yılında uğradığı acı yenilgi oldu. Daha sonra tıp mesleğini bırakıp kendini tamamen yazma işine vermeden önce Kahire’de Sağlık Sigortası Kurumuna tayin oldu.

1970 yılında henüz Mansura Tıp Fakültesinde öğrenciyken yoksul bir tıp fakültesi öğrencisinin duygularını somutlaştırdığı Boş Morgun Şarkısı adlı öyküsüyle Öykü Kulübünün birincilik ödülünü kazandı. Bu öykü çok sayıda süreli yayında yayımlanmış ve daha sonra da 1988 yılında Devlet Teşvik Ödülünü kazanan Meryem El-Sâfi’yi Kim Öldürdü? adlı kitabına eklenmiştir. Yine öğrencilik yıllarında mevsimlik işçilerin dramını anlatan Sa’fan Öldü adlı öyküsüyle Halk Kültürü Ödülü aldı.

Arap kişiliğinin kökenlerini aramaya koyulan Kandil. Bu kişilik ilerleme ve gelişmeye müsait midir, yoksa yenilmeye mahkûm mudur, sorusunun yanıtını aradı. Geleneksel Arap kültürüne yaptığı yolculuk üç farklı kitap olarak semeresini verdi: Şarkılarda Yaşayan Şahsiyetler, Arap Vakaları ve Geçmişin Vakalarındaki Elemlerin Ayrıntıları. Bundan sonra ilk uzun romanı olan Ruhun İncinmesini yazdı. Bu roman Temmuz Devrimiyle zaferlere tanık olup aşka ve hayata susamış, daha sonra da 1967 Haziran Savaşındaki yenilgiye boğularak ruhları incinen kuşağın uzun ve acıklı öyküsünü anlatmaktadır.

Daha sonra pek çok öykü koleksiyonu yazdı. Boyun Eğiş ve Korku adlı öyküsü “İsrailli Kız” adıyla beyaz perdeye aktarıldı. Kuveyt Devleti tarafından çıkarılan El-Arabi Dergisinde baş editör olarak görev yapması dünyayı dolaşma fırsatı verdi. Bu gezilerin önemli bir semeri olarak Semerkant’a Doğan Ay adlı romanını yazdı. Semerkant’a Doğan Ay adlı roman 2006 yılında Necib Savires Mısır Edebiyatı ödülünü kazanmıştır. Kahire Amerikan Üniversitesi (AUC) de aynı eseri İngilizceye çevirip yayımlamıştır. Son olarak Krallar Vadisi adıyla TV dizisine aktarılan Batı Yakasında Bulutlu Bir Gün adlı romanı 2010 Arabic Booker Ödülünün kısa listesine girdi.

Arap Baharının Mısır’daki ayağı olarak 25 Ocak 2011’de rejime karşı başlatılan ve Hüsnü Mübarek’in istifasıyla sonuçlanan halk ayaklanmasını kayda geçirmek amacıyla 2013 yılında Öfke Üzerine Üç Öykü adlı üç öyküden oluşan kısa öykü koleksiyonunu yayımladı.
Yazarın Kara Tabur romanı da 2016 Arabic Booker Ödülünün uzun listesine girdi.
Eserleri:
Öykü Koleksiyonları
Meryem El-Sâfi’yi Kim Öldürdü
Yaşlı Bir Kedinin Can Çekişmesi
İnsanoğlundan Bir Canın Satışa Çıkarılması
Balçıktan Yapma Âdem
Ayşe’yle Beraber Bir Akşam Yemeği
Tarihten Bir An: Arap Döneminden 30 Hikâye

Romanları
Ruhun İncinmesi, 1988
Semerkant’a Doğan Ay, 2005
Batı Yakasında Bulutlu Bir Gün, 2009
Ben Âşık Oldum, 2012
Kara Tabur, 2015

Kitapları
Şarkılarda Yaşayan Şahsiyetler
Arap Vakaları
Çocukluğunda Büyük Şahsiyetler
Geçmişin Vakalarındaki Elemlerin Ayrıntıları
Senaryo
Glim’de Dondurma

Çocuk Kitaplarından Bazıları
El-Numan’ın Kaldırımlarında Bir Yahudi
Rim İçin Küçük Hikâyeler
Az Sayıda Kadın Arasında Bir Adam
Düşünce Üzerine Bir Gezi
Sinbad Karanfil Adasında

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı