%10
Osmanlı Dönemi Kastamonuda Esnaflık ve Ticari Hayat - Fidan, Murat

Osmanlı Dönemi Kastamonu'da Esnaflık ve Ticari Hayat

Murat Fidan

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 07/2020

ISBN: 9786257904803

Türkçe | 296 Sayfa | 16 x 21 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 56,70 TL
  • 63,00 TL

 Bu çalışma, 17. yüzyılın son çeyreğinden 19. yüzyılın yarısına kadarki zaman dilimini konu edinmektedir. Giriş ve üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında Osmanlı Devletinin ve Kastamonu şehrinin genel durumu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kastamonu şehrinin İslamiyet öncesi, İslamiyet sonrası Arap, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Devleti dönemi hakimiyeti hakkında bilgiler verilmiştir.

İkinci bölümde Osmanlı Devletinin ve Kastamonu’nun genel hatlarıyla iktisadî yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kastamonu’nun Osmanlı dönemindeki tarım ve hayvancılık, esnaflık ve ticareti iktisadî çalışmalar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu bölümde Kastamonu şehrinin esnaflık yapısı ve meslek grupları, Osmanlı Devletinin fiyat düzenlemelerive narh uygulamaları ortaya konulmuştur.

Son bölümde ise Kastamonu’nun ürün çeşitleri ve bu ürünlerin fiyatları konu edilmiştir. Kastamonu narh kayıtlarında yer alan zengin ürün çeşitliliği nedeniyle ürünler kendi içinde tasniflenmiş ve gruplar halinde verilmiştir. 250 yıl gibi geniş bir zaman dilimi içinde farklı zaman dilimlerinde çeşitli ürünler yer almıştır. Ürünlere ait fiyatlar tablolara dönüştürülmüştür. Bu tablolar çalışmanın ekler kısmında verilmiştir. Üçüncü bölüm içiresinde fiyat belirlemesi en sık yapılan ürünler grafikler hailinde ortaya konulmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamın eksiklikleri elbette vardır. Ancak bu çalışma ile ortaya konulan veriler, konu üzerinde çalışma yapacak araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Araştırmacıların farklı bakış açıları ve yöntemlerle katkılar ortaya konulmasının zemini hazırlanmıştır.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı