%30
Osmanlı İmparatorluğu II : 2 Cilt Kutulu Takım - İnalcık, Halil

Osmanlı İmparatorluğu II : 2 Cilt Kutulu Takım

Halil İnalcık

Yayınevi: Kronik

Yayın tarihi: 02/2024

ISBN: 9786256774391

Karton Kapak | Türkçe | 672 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 346,50 TL

OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN GERÇEK TARİHİNİ
HALİL İNALCIK'IN KALEMİNDEN OKUYUN

“Selçuklu-Bizans sınırındaki küçük bir uç beyliğinin nasıl olup da yeniçağların en güçlü imparatorluklarından biri haline geldiği tarihçileri hâlâ şaşırtmaktadır. İki imparatorluk mirasını, İslam ve Bizans miraslarını bünyesinde toplayan bu devlet, nasıl olup da Küçük Asya ve Balkanlar’da uzun ömürlü bir imparatorluk kurmuştur?”
- Halil İnalcık

Ömrünü Osmanlı tarihine vakfetmiş “tarihçilerin kutbu” Halil İnalcık’ın çalışmaları hem ülkemizdeki hem de dünyadaki tarihçilere rehber olmaya devam ediyor. Daha önce “Toplum ve Ekonomi” ile “Sultan ve Siyaset” adı altında iki cilt olarak sunduğumuz Osmanlı İmparatorluğu Serisi, “Fetih ve Teşkilat” ile “Devlet ve İdare” ciltleriyle tamamlanıyor. Böylece tarihseverler için eşsiz bir koleksiyon ortaya çıkmış oluyor.

Okuyucularımız ilk ciltte Osmanlı İmparatorluğu’nun fetih yöntemlerini, yeni fethedilen bölgelerdeki teşkilatlanma siyasetini, toprak meselelerini, ticaretin yaygınlaşmasını, sermaye oluşumunu yakından tanıyacaklar. Modern Avrupa’nın gelişmesinde Türklerin etkilerini, Osmanlı vergilendirme sistemini, toplum yapısının dönüşümünü, Osmanlı iktisadi zihniyetini, ateşli silahların sosyo-politik etkisini ve Tanzimat’ın uyandırdığı sosyal tepkileri görecekler. Edirne’nin fethi, Bursa’nın Doğu Akdeniz ticaretindeki konumu, İnebahtı Savaşı ve Sultan Süleyman’a “Kanuni” ûnvanını kazandıran yasa koyucu faaliyetleri bu cildin diğer meseleleri.

İkinci ciltte ise modern tarihçiliğin hâlâ büyük bir meselesi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun ortaya çıkışı ve 17. yüzyılda bu imparatorluğun geçirdiği askerî ve malî dönüşümlere dair büyük bir tarihçinin bakış açısıyla tanışacaklar. İnalcık’ın çalışmalarının temelini oluşturan toprak meselelerine dair kaynak niteliği taşıyan diğer makalelerde ise imparatorluktaki pirinç üretimi, devlet kademelerinden el sanatlarına kadar pek çok alanda rolü olan köle emeği, büyük çiftliklerin ortaya çıkış süreci, İstanbul’un ticari yapısının kalbi olan ve şehrin uluslararası bir ticaret merkezi olmasında büyük önemi bulunan bedestenleri yakından tanıyacaklar. Ayrıca bu ciltte modern tarihçiliğin başat çevrelerinden olan Annales Okulu’nun Osmanlı araştırmalarına etkisi ve ağırlık ile ölçü birimlerinin tartışıldığı Osmanlı metrolojisi çalışmaları da yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan itibaren nasıl bir sosyal ve ekonomik dönüşüm geçirdiğine tanık olmak için Halil İnalcık’ın eserleri daimî bir başvuru kaynağıdır. Kronik Kitap olarak bu kaynakları bir araya getirmekten ve tarih tutkunları için kolay ulaşılabilir bir noktaya taşımaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015