Peyzaj Tasarımı : Temel Kavramlar ve Tasarım İlkeleri - Yılmaz, Oğuz

Peyzaj Tasarımı : Temel Kavramlar ve Tasarım İlkeleri

Oğuz Yılmaz

Yayınevi: YEM Yayın

Yayın tarihi: 05/2021

ISBN: 9786257008327

Yazar : Pınar Köylü

Karton Kapak | Türkçe | 136 Sayfa | 16,5 x 24 cm

Tür: Mimari

 YEM Yayın’ın, Dr. Pınar Köylü ve Prof.Dr. Oğuz Yılmaz tarafından kaleme alınan Peyzaj Tasarımı - Temel Kavramlar ve Tasarım İlkeleri adlı yeni kitabı yayımlandı.
Pınar Köylü ve Oğuz Yılmaz, kitap aracılığıyla peyzaj mimarlığının temel alanlarından “peyzaj tasarımı” konusunda Türkçe basılı yayın eksikliğinin giderilmesine, bu alandaki kuramsal altyapıya ilişkin dil birliğinin sağlanmasına ve kuram ile uygulama arasındaki bağın güçlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyorlar. Peyzaj tasarımına yönelik hazırlanan ve iki kitaptan oluşacak yayınların ilki olan bu kitabın yazarlarının, böyle bir çalışmayı yapma gerekçeleri özetle şöyle:
“Tasarımla ilgili farklı meslek alanlarını da kapsayan gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kökenli kaynaklarda bazı kavramların kullanımlarında kimi zaman farklılıkların görülmesi, kimi zaman da ortak bir dil birliğinin olmaması, mesleki iletişim açısından bazı sorunların ve/veya zorlukların yaşanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, bu kavramların köken ve anlamlarının araştırılarak bunların öz Türkçe karşılıklarının bulunması ve bunların dilimize yerleştirilerek görsel anlatıma ilişkin dil birliğinin sağlanması, bu kitabın amaçlarından biridir.
Bir peyzaj mimarının çok yönlü bilgi birikimine sahip olmasının yanında, çevreye bakmayı bilmesi ve çevrede gördüklerini kuramsal bilgi donanımıyla da birleştirmesi gerekmektedir. Dolayısıyla kitabın diğer amacı; kuramsal bilginin somut örneklerle açıklanarak ve özellikle de somut görsellerle desteklenerek kuram ve uygulama arasındaki boşluğu kapatmaktır. Bu bağlamda, kitaptaki konulara ilişkin anlatı örneklerinin genellikle doğal ve/veya yapılı çevre ile ilişkili olmasına özen göstererek; anlatımların özellikle bu tür çevreleri içeren görsellerle desteklenmesi bizim için önem taşıdı.
Eğitim-öğretim dışında uygun zaman buldukça bir araya geldiğimizde, bazen bir sözcük üzerinde bile saatlerce süren karşılıklı tartışmalarımızla adım adım ilerleyerek gelişen bu kitabın yazımı uzun sürmüş olsa da, bu tartışmaların bizi en çok düşündüren, en öğretici kısımlar olduğunu belirtmemiz gerekir. Peyzaj mimarı gözüyle çevrenin, tasarımın kuramsal kavramları açısından nasıl ele alınabileceğini ortaya koyabilmek için kitapta öncelikli olarak kendi çektiğimiz fotoğraflara yer verip; bunların yetersiz olduğu durumlarda ise uluslararası ağdaki görsellerde arama yapıp, konuyu en iyi anlatabilecek görselleri bulmaya çalıştık. Bu da bize, aslında tasarımın olmazsa olmazı olan yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerimizi geliştirme olanağı sundu...”

Başta peyzaj mimarlığı öğrencileri ve akademisyenleri ile peyzaj mimarları için hazırlanan bu kitabın mimarlık, iç mimarlık ve tasarımla ilgili diğer alanlardan öğrenci, bilim ve meslek insanlarına da ışık tutarak, bu kişilerin peyzaj mimarlığı açısından tasarımın nasıl ele alındığına ilişkin görüş geliştirmelerine katkı sağlaması amaçlanıyor.

Peyzaj Tasarımı – Temel Kavramlar ve Tasarım İlkeleri’nin editörlüğünü Burçin Yılmaz, redaksiyonunu Burcu Agalar, grafik tasarım ve uygulamasını ise Kemal Kara yaptı.

İÇİNDEKİLER
Bölüm 1 - TASARIM
Tasarım Kavramı
Tasarım Kuramı
Kuram
Tasarım Kuramı Tanımı ve Çeşitleri
Olguya Dayalı (Pozitif) Kuram
Düzgüsel (Normatif) Kuram
Tasarım Açısından Kuramsal Bilginin Önemi
Bölüm 2 - TASARIM ÖĞELERİ (ELEMANLARI)
Nokta
Çizgi
Çizgilerin İşlevleri
Düzlem
Düzlemlerin İşlevleri
Hacim (Oylum)
Bölüm 3 - TASARIM ÖĞELERİNİN ÖZELLİKLERİ
Ölçü
Şekil / Biçim
Doku (Tekstür)
Renk
Bölüm TASARIM İLKELERİ - 4
Birlik
Çeşitlilik
Denge
Karşıtlık
Vurgu
Aşama Sırası (Hiyerarşi)
Yineleme (Tekrar) ve Dizem (Ritim)
Süreklilik
Dönüşüm
Oran
Düzen Oluşturma
Eksenel Düzen
Işınsal Düzen
Izgara Düzen
Küme Düzen (Gruplama)
Benzerlik
Yakınlık
Yönlendirme

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015