%10
Şanlıurfa Yazıtları : Grekçe, Ermenice ve Süryanice - Güler, Selahattin Eyyubi

Şanlıurfa Yazıtları : Grekçe, Ermenice ve Süryanice

Selahattin Eyyubi Güler

Yayınevi: Arkeoloji ve Sanat

ISBN: 9786053962953

Türkçe | 174 Sayfa | 15 x 21 cm

Tür: Din / Mitoloji

  • 49,50 TL

Yazıt ya da kitabe, genelde anıtsal bir eserin üzerine tanıtım ve bilgilendirme amaçlı yazılara verilen addır. Yazıtlar tarih malzemesi yönünden birinci derecede önemlidir. Yazıtlar önce kültür tarihi, sonra kimin tarafından niçin yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir. Yazının kazıldığı taşın üzerindeki motifler ise sanat tarihi bakımından önemlidir. Yazıtlar aynı zamanda tarihin sessiz tanıklarıdır.

Şanlıurfa’da Arapça ve Osmanlıca kitabeler üzerinde çalışılmış ve yayınlar yapılmıştı

25 yılda tamamlanan bu çalışma kendi alanında Urfa tarihinde bir ilktir. Bu konuda daha önce böyle bir bilimsel yayın yapılmamıştır. Oysa Batılı bilim adamları Urfa’da buldukları Grekçe ve Süryanice yazıtlar hakkında birçok kitap ve makale yayınlamışlardır.

Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi süreç içinde Şanlıurfa’da hâkimiyet kurmuş toplumların bıraktıkları ve günümüze ulaşan yazıtlar fotoğraflanarak veya transkript edilerek tercümesi verilmiş ve bölgenin tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır.

16 Grekçe, 12 Ermenice ve 106 Süryanice olmak üzere toplam 134 yazıtın incelendiği bu kitap, özellikle bölgenin tarih ve kültürünü araştıracak olanlara büyük katkı sağlayacaktır.

Yazıtların tasnifine gelince; bunları da mezar, mozaik, karlık, hatıra ve inşa yazıtları olarak ayırmak mümkündür.

Bölgemizin tarihine ışık tutacak bu yazıtların gizemine ve dünyasına girerek kültür ve tarihimizi de tanımış olacaksınız.

İnsanlık ve uygarlık yaşadıkça yazıtlar yazılmaya devam edecek…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı