%10
Sarı Sessizlik : Sarıkamış 1914 : Bir Kayboluş Romanı - Akşit, Cihangir

Sarı Sessizlik : Sarıkamış 1914 : Bir Kayboluş Romanı

Cihangir Akşit

Yayınevi: Asi Kitap

Yayın tarihi: 10/2017

ISBN: 9786059331791

Türkçe | 448 Sayfa | 14 x 23 cm

Tür: Tarihsel Roman

  • 54,00 TL

“...Sarı Sessizlik, edebiyatımızda bir eşine daha rastlanılması çok zor olan, gerçek anlamda bir savaş romanı. Cihangir Akşit’in bu roman için geniş bir tarih araştırması yapmış olduğu belli. Bu yönüyle 'Sarı Sessizlik', edebiyat eserlerinin aynı zamanda nasıl bilgi kaynağı olabileceğine ait mükemmel bir örnek. Romanın en güçlü yanı ise, kanımca sonlarına doğru, Mülazım Sacit’in ağzından savaş olgusuyla yaman bir hesaplaşmaya dönüşmesi... Mülazım Sacit’in, küçük Zincan’la yaptığı konuşmalar, sadece öldürmeye yarayan savaşa karşı bir hayat dersidir: Mesela, bak şu karşı tepedeki yeşilliklere; eğer aralarındaki onlarca ton farkını, koyuyu, çok koyuyu, açığı, sarıyı, kırmızıyı, yeşili gözünde ve ruhunda hissedebiliyorsan, yaşıyorsun demektir... Gördüklerini, işittiklerini, okuduklarını, dokunduklarını kıyaslayıp aklınla sorgulayarak güzeli bulabiliyorsan yaşıyorsun demektir...”

-­ Ahmet Cemal, Yazar -- Çevirmen, Cumhuriyet Gazetesi

“Çok enteresan. Bir paşa Sarıkamış’ın romanını yazmış. [...] Fiktif roman, evet fiktif roman, ama Sarıkamış üzerine gayet güzel [...]”

-­ Murat Bardakçı, HaberTürk

“Cihangir Akşit’in son derece güzel bir çalışması: Sarı Sessizlik. 1914 -­-1915’in o unutulmaz kışında doğu cephesinde yaşananları okuyunca insanın tüyleri diken diken oluyor. Bir iki sayfa bakar işime dönerim diye düşündüm, bir iki sayfa derken bir de baktım 50. sayfadayım. Akşam eve geldim, devam ettim. Sabaha karşı bitirdim... Lütfen kaçırmayın.”

-­ Mehmet Ali Birand, Posta Gazete

“Cihangir Akşit’in kaleme aldığı Sarı Sessizlik, bir belgesel roman. 57. Dağ ve Kış Alayı'nda fiilen görev yaptığı için, savaşın ve birliklerin geçtiği tüm yolları yaz kış detaylı olarak birliğiyle geçmiş bir komutan Akşit...”

-­-Turhan Günay, Cumhuriyet Kitap Eki

“... Akşit’in ilk görev yeriymiş Sarıkamış... O da görev süresince bölgedeki köylülerle konuşmuş, pek çok araştırma yapmış ve tarihi zaferlerle dolu bu ulusun acıklı yenilgisini anlatmaya karar vermiş.”

-­-Hürriyet Pazar Keyif

“...Cihangir Akşit Sarı Sessizlik’i roman olarak yazmış. Anlatıcı, genç bir subay. Bu faciayı o subayın gözünden okumak olayın vahametini gözümüzün önüne biraz daha canlı olarak getiriyor.”

-­-Okay Gönensin, Gazete Vatan

“Cihangir Akşit’in Sarı Sessizlik’te uyguladığı kurgu müthiş. Her yurtseverin, her aydının mutlaka okuması gerekli bir roman...”

-­-Tanju Cılızoğlu, Demokrat Kocaeli

Evet, her savaş “insan” olma mücadelemizi kaybettiğimiz anlardır ama bu kaybediş içindeki kazanımları ancak benzer mesleki ortamları biraz olsun yaşayan biri bilir ve anlatabilirdi. Bu anlamda Sarı Sessizlik, sadece bu topraklar için değil, bütün insanlık için yazılmış bir roman.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı