%15
Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin? : Bir Yemek Müzikali - Sönmez, Rıza

Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin? : Bir Yemek Müzikali

Rıza Sönmez

Yayınevi: Alfa

Yayın tarihi: 05/2023

ISBN: 9786254497568

Karton Kapak | Türkçe |

Tür: Yemek Kültürü

  • 446,25 TL

 Erik akla düşünce bile insanın dişini kamaştırır. Gaziantepliler erik tava yaparlar, aynı yöntemle yenidünya-malta eriğinin de tavasını yaparlar.
Şimdi düşlerimize sızacak bir yemeğin sırlarına doğru yolculuğa çıkalım. Bu yolculukta 27 Nisan 1987’de aramızdan ayrılan Münir Nurettin Selçuk bize eşlik edecek. Açın YouTube’u ya da Spotfiy’ı, üstattan “Bu Hülyalar Diyarında Gizli Bir Zevk Düğünü Var” adlı parça tavadaki arpacık soğanın kavrulup yumuşamasını kolaylaştırsın. Şarkının sonunda eti de aynı yolculuğa çıkarıp “Aşk Yolunda Bağrı Yanık Yolcular” eşliğinde mühürleyin. Kaynar suyu, tuzla beraber verip üstadın “Vur Pençe-i Alî’deki Şemşîr Aşkına” şarkısı boyunca etleri yumuşatın.
Şimdi sıra geldi diş kamaştıran erikleri düş kamaştıran bir yemeğe çevirmeye. Kaygılanmayın, nisan ayının bu bahar yolculuğunda yalnız değiliz. Üstat Münir Nurettin, baharlı üç şarkıyla eriklerin tavada dem bulmasına yardımcı olacak. “Bahar Bitti”, “Çepçevre Bahar İçinde Bir Yer Gördük” ve “Erdi Bahar Sardı Yine Neş’e Cihânı” eserleri nihayete erdiğinde, yemeğin yenibahar ve karabiber hakkı doğmuştur. Verin efendim. Bu yemeğin düş kamaştıran bir kıvama gelmesi ateşten alındıktan sonra demlenmesiyle mümkün olacak. “Ben Gamlı Hazan, Sense Bahar, Dinle de Vazgeç” demini tutturmanıza katkı sağlar. Neşeli bir Münir Nurettin Selçuk şarkısı eriğin, et, arpacık soğanı ve baharatlarla karışmış rayihasını daha da arttırır. Erik tava servis edilirken “Endülüs’te Raks” ya da “Sarı Kurdela” şarkıları tercihinize kalmış. Afiyet de olur, cennet de.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015