%25
Son Ermeni  - Najarian, Peter

Son Ermeni

Peter Najarian

Yayınevi: Aras

Yayın tarihi: 09/2004

ISBN: 9789757265665

Çevirmen : ECE EROĞLU

Türkçe | 198 Sayfa |

Tür: Roman Öykü

  • 12,38 TL
  • 16,50 TL

Babam, senin baban ve annem arasındaki o eski üçgeni ne zaman açmaya kalksam utanıyorsun. Zippo çakmağınla oynamaya başlayıp, bırakalım geçmiş geçmişte kalsın gibi anlamsız klişeler geveliyorsun. Ama yine de onların dilini okuyup yazabiliyor, müzikleriyle dans ediyor, kızlarından biriyle evlenip çocuklarını Ermeni kilisesine gönderiyorsun. Benim olabileceğimden çok daha fazla Ermenisin. Ama aynı zamanda o kadar Amerikalısın ki, o Hollywood filmleri ve kandırıcı müziklerle dolu beyninde eski dostum Frank Sinatra bile senden daha Amerikalı olamaz. Bir şekilde, her ikisini de başarmışsın.

Petrus Tomasyan, ailenin en küçük çocuğu olarak, Bağdat'ta Konstantinopolis'e uzanan antik kervan yolu üzerinde surlarla çevrili bir şehir olan Diyarbakır'da, Dicle kıyısında, 1893'te doğdu. (...) Türklerin, Ermenilerin ve Süryanilerin labirentimsi karmaşasında, bir çocuğun düz damların birinden diğerine atlayarak evden eve geçebileceği açık avlularda peçeli kadınlarla Hıristiyan kadınları gözetleyebileceği, masumca herkesin mahremiyetine girebileceği iç içe geçmiş evler gibi sözcükler... taa ki, çok genç yaşta, odar, yani yabancı sözcüğünü öğrenene kadar...

Oğlum, dedi babam, Amerika bizim uyanmak için mücadele ettiğimiz bir kabustur.
(...) Peki ben bu arada ne yapayım baba?
Dolaş ve ara, dedi, dolaş ve ara. Bu yanıt pek hoşuma gitmemişti ama bu konuda suçu kendimden başkasına atamazdım.
Türkiye'ye gitmeyi düşündüm, ama çok uzak ve pahalıydı. Ayrıca artık köklerimi aramıyordum; kemikler çok derine gömülmüştür ve sonunda farkına varmamıştım ki, bana bir fayda sağlamayacaklardı.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı