%25
Sosyal Yardımlardan Güvenliğe Türkiye’nin Kamu Harcamaları 2006-2017 - Yentürk, Nurhan

Sosyal Yardımlardan Güvenliğe Türkiye’nin Kamu Harcamaları 2006-2017

Nurhan Yentürk

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 09/2018

ISBN: 9786053993841

Türkçe | 230 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Ekonomi

  • 20,81 TL
  • 27,75 TL

: Bu çalışmanın amacı, sosyal koruma, güvenlik ve yerel yönetim harcamalarını, konu ile ilgili akademik tartışmaların ışığında ele almak ve bu alanlarda kamunun harcama boyutunu incelemeye katarak tartışma alanını genişletmektir. Sosyal koruma harcamalarının hangi sosyal politika programlarına yöneltildiği ve tekil politika alanlarında nasıl değişimler yaşandığı verilerin mümkün kıldığı tüm alt politika ayrımları için ayrı ayrı incelenmiş ve sosyal politika alanının yapısı harcamalar üzerinden ele alınmıştır.
Kitapta ESSPROS yöntemini kullanarak sosyal koruma harcamaları ve SIPRI yöntemi kullanılarak askeri harcamalar hesaplanmıştır. Yoksullara yönelik harcamalar ve engellilere yönelik harcamaların yanı sıra, SGK ve sağlık harcamaları uzun dönemli olarak incelenmiş ve şehir hastanelerinin Sağlık Bakanlığı bütçesine etkisi tartışılmıştır. İç güvenlik harcamaları incelenirken örtülü ödeneğin yer aldığı Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’nın harcamalarına da yer verilmiştir. Kitapta yerelleşme tartışmaları ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin harcamaları ve borçları ele alınmaktadır.
Bu kitap, 2009 yılından itibaren çeşitli yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi’nin bünyesinde yer alan STK Eğitim ve Araştırma Birimi tarafından yayımlanan kamu harcamalarını izleme kılavuzlarının ve kılavuzlardan sonra kamuoyu ile paylaşılan güncelleme notlarının tümünün birikimi üzerine kaleme alınmıştır.

YAZAR HAKKINDA: NURHAN YENTÜRK 1988 yılında İTÜ’de doktora unvanı alan Nurhan Yentürk, 1998 yılında İTÜ’de Profesörlük unvanı aldı. 1985-1986 yıllarında Imperial College, Londra; 1989-1990 yıllarında Paris-I Sorbonne Üniversitesi’nde Misafir Araştırmacı olarak bulundu. Türkiye Ekonomisi ve ekonomik krizler üzerine yayınlar yaptı. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Profesör olarak göreve başlayan Nurhan Yentürk halen aynı üniversitenin Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi’nin direktörü olarak çalışmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik yayımlanan STK Çalışmaları –Eğitim Dizisi’nin yayın yönetmenliğini yapmakta, STK Eğitim ve Sertifika programlarında çeşitli dersler vermektedir. 2009 yılından itibaren sivil toplum kuruluşlarının kamu harcamalarını izlemelerini kolaylaştırmak konusunda çalışmalar yapmakta ve eğitim programları düzenlemektedir. Bu kapsamda, STK’lar için Kamu Harcamaları Okuma Yazma Kılavuzu, Askeri Harcamaları İzleme Kılavuzu ve Sosyal Koruma Harcamalarını İzleme Kılavuzu’nun yazarıdır. Kamu harcamalarını izlemek ve savunuculuk yapmak üzere kurulan ve 60’a yakın hak temelli STK’nın üye olduğu Kamu Harcamaları İzleme Platformu’nun sözcülerindendir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı