%25
Su Damlası - Atabey, Eşref

Su Damlası

Eşref Atabey

Yayınevi: Sarmal

Yayın tarihi: 06/2022

ISBN: 9786257647502

Türkçe | 229 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Kültür Tarihi

  • 33,75 TL

Sümerler'den 4.500 yıl, Thales'den ise 2.500 yıl sonra aynı coğrafyada yaşayan, “topraktan öğrenip kitapsız bilen”, okul yüzü görmemiş bir Anadolu köylüsünün ağzından “su gibi aziz ol” sözünü duymak çok olağandır. Bu sözü söyleyen köylü (ve söyleten kültür), ne iki hidrojen atomunu bir oksijen atomuna bağlayan bağlardan haberdardır; ne hücre organellerini bilir; ne de yüksek yapılı bitkileri ayakta tutan ''bitki hücrelerinin saf suya konmasıyla içine su alarak, şişmesi ve hücrenin çeperine basınç yapması olayı'' olan turgor basıncını duymuştur. Karmaşık kimyasal yapıları bilmese de, biyofizikten haberdar olmasa da, moleküler biyolojiye yabancı olsa da, suyun “aziz” bir varlık olduğunu bilmektedir.

Çevresel, politik ya da dini fikirlerimiz ne olursa olsun, ırkımız, cinsiyetimiz ya da mali sınıfımız ne olursa olsun bir hafta su olmadan yaşayan herkes kanlı göz yaşları döker.
Sağlıklı beslenen sağlıklı bir kişi günde en az 1,5 litre su içmelidir. İnsan vücudunun ortalama %60 kadarı sudur. Vücut ağırlığının %15-20 kadar su kaybı olursa sonucu ölümcüldür. İçme sularının kalitesinin sağlığımız açısından taşıdığı değer büyüktür.

Yeryüzünün %71'i sularla kaplı olmasına karşın, bu suların ancak %3'ü kullanılabilir tatlı sudur. Üstelik bu tatlı suyun %75'i donmuş halde kutuplarda ve kutuplara yakın bölgelerde bulunmaktadır. İnsanların kullanmak amacıyla ulaşabileceği tatlı sular dünyadaki su miktarının ancak %1'idir. Bu gerçek göz önüne alınırsa neden tatlı su kaynaklarının korunması, mevcut suların dikkatli ve kontrollü kullanılmasının gerekliliği daha iyi anlaşılabilir. Su doğar, hastalanır, yaşlanır ve ölür. Gelişen uygarlık onu yok etmektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı