Süleymaniyeli Nemrut Mustafa Paşa : Bir İşbirlikçinin Portresi - Ata, Ferudun

Süleymaniyeli Nemrut Mustafa Paşa : Bir İşbirlikçinin Portresi

Ferudun Ata

Yayınevi: Temel

Yayın tarihi: 02/2008

ISBN: 9789754101003

Türkçe | 144 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Mütarake döneminin ilginç şahsiyetlerinden ve aslen Süleymaniyeli Babanzade ailesine mensup olan Nemrut Mustafa Paşa, Osmanlı ordusunda Mirlivalığa (Tuğgeneral) kadar yükselmiştir. Mütareke sırasında kurulan Divan-ı Harb-i Örfi'ye üye atanmış, daha sonra Damat Ferit zamanında mahkeme reisi olmuştur.

İttihat ve Terakki, Boğazlıyan, Trabzon, Büyükdere, Elazığ Ermeni Tehciri yargılamalarında bulunmuş, özellikle Reislik yaptığı davalarda, hukuku hiçe sayan ve son derece acımasız davranışlarıyla, halk arasında "Nemrut Mustafa veya Kürt Mustafa Paşa" diye şöhret bulmuştur. Yalancı şahitler dinleyerek, sahte bir kararla Urfa Mutasarrıfı Nusret Beyi idam etmiş, sonra kendisi de mahkum olmuştur.

On günlük Bursa Valiliği sırasında çeşitli olaylara karışmış, I. Dünya Harbinde şehit olan askerler için, "onlar şehit değil, köpek ölüsünden farkları yoktur" diyerek tepkisini koymuştur. Nemrut Mustafa Paşa, Atatürk ve Milli Mücadele liderlerine idam kararı veren mahkemenin reisiydi. Lozan Anlaşması gereği 150'likler listesine alınmış ve yurtdışında ölmüştür.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı