%20
Sürgün Sefir Sadullah Paşa - Akyıldız, Ali

Sürgün Sefir Sadullah Paşa

Ali Akyıldız

Yayınevi: İş Bankası

Yayın tarihi: 05/2011

ISBN: 9786053601777

Türkçe | 488 Sayfa |

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 27,20 TL

Osmanlı İmparatorluğunun Viyana sefiri Sadullah Paşa 18 Ocak 1891in ilk saatlerinde doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak hayata veda etmişti. Yer, Viyanadaki sefaret binasıydı. 53 yıllık hazin bir yaşam, Osmanlı diplomatlarında çok görülmeyen bir şekilde, intiharla noktalanmıştı.
Birikimli, dil bilen, ufku açık ve Avrupayı yakından tanıyan bir bürokrat olan Sadullah Paşa, 1860lı yıllarda Bâbıâli Tercüme Odasında birlikte çalıştığı Namık Kemal ve Abdülhak Hâmid Bey, Maarif Nezaretinde bir dönem birlikte görev yaptığı Cevdet Paşa gibi önemli edip ve yazarlarla dostluğunu hep korumuş, kendisi de Tanzimat dönemi edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olarak kabul edilmişti.
I. Abdülazizin hal edilip V. Muradın tahta çıkarılmasından sonra mâbeyn başkâtipliğine getirilen, II. Abdülhamid tahta çıktıktan sonra ise uzun yıllar hep yurtdışında görevlendirilen, Ayastefanos Muahedesi ve Berlin Konferansı gibi çok önemli diplomatik görevler üstlenen Sadullah Paşa ayarında bir bürokrat intihar noktasına nasıl gelmişti? Sürgün sefirin trajik sonunda Sultan II. Abdülhamidin bir payı var mıydı? Prof. Dr. Ali Akyıldızın Sadullah Paşa hakkında bulabildiği tüm evrakları, arşiv belgelerini, yazıları, mektuplaşmaları tarayarak kaleme aldığı ve çeşitli soruların cevaplarını aradığı bu değerli biyografi çalışması, Tanzimat dönemi aydınlarının bu ilginç ve fakat mazlum simasını tüm yönleriyle tanıtarak yakın tarihimizle ilgili önemli bir boşluğu dolduruyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı