%26
Tarihin Buğulu Aynası : Efsaneler Çökerken - Koçak, Cemil

Tarihin Buğulu Aynası : Efsaneler Çökerken

Cemil Koçak

Yayınevi: Timaş

Yayın tarihi: 01/2013

ISBN: 9786050807844

Türkçe | 392 Sayfa | 13,5 x 21 cm.

Tür: Politika - Türkiye

  • 62,90 TL

Yakın tarihimizle yüzleşmenin toplumumuzda şok dalgası yaratması, aslında pek çok gerçeğin resmî tarih eliyle karanlığa hapsedilmesinden kaynaklanıyor. Akademik çalışmalarında resmî tarihin dar ve donuk kalıplarına karşı yeni bir tarihçilik anlayışını gündeme getiren Cemil Koçak, siyasî ve ideolojik pozisyonlardan bağımsız, “tribünlere oynamayan” bir akademik tarihçilik anlayışının hâkim olduğu pek çok yazısını Târihin Buğulu Aynası’nda bir araya getiriyor.
 
Koçak, akademik tarihçiliği kendi dar çerçevesinden çıkarmak, geniş kitlelerle buluşturmak amacıyla, hem tarihe “taraftar” duruşu dışında, incelikli, analitik bir yaklaşım getiriyor, hem de akademik birikimini son derece yalın bir dille aktararak, yakın tarihin en tartışmalı konularını kitleler için berraklaştırmaya çalışıyor.
 
Yakın tarihimizi bugünü de anlamaya çalışarak aktaran, tarihe bütüncül bir bakış açısı getiren Koçak, her yazısının sonunda konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen tarih meraklılarına da okuma listesi sunmayı ihmal etmiyor. Tarihin doğru bilinmesinin her şeyden önce günümüzün doğru analiz edilmesi için gereken bir çaba olduğu anlayışıyla yazılarını kaleme alan Koçak, Târihin Buğulu Aynası’nda kendi deyimiyle “bilinmeyeni değil, unutulanı, hatırlanmayanı, hatırlatılmasından rahatsız olunan temaları” yeniden şekillendiriyor.

Tek parti ve şeflik dönemi, Dersim olayları, Kürt meselesi, şapka kanunu, 27 Mayıs darbesi, azınlıklara yönelik uygulamalar ve daha başka pek çok sislerin ardında kalmış konu, Târihin Buğulu Aynası’nda açıklık kazanıyor. İşte bazı konu başlıkları:
* Che neden Kemalist olmak zorunda?
* Einstein Türkiye’ye iş başvurusunda bulundu mu?
* Millî Mücadele ne zaman başladı?
* Misâkı Millî sınırları efsanesi
* Nutuk ve tarihsel gerçeklik
* Teşkilâtı Mahsusa’nın görünmeyen yönleri
* II. Abdülhamid’in mirasına ne oldu?
* Atatürk’le İnönü’nün yolları neden ve nasıl ayrıldı?
* 11 Kasım 1938’e giden yol
* İkinci Cumhuriyet kimin eseridir?

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı