Tırı Vırı Şeyler - Kaliç, Sabri

Tırı Vırı Şeyler

Sabri Kaliç

Yayınevi: Aykırı

Yayın tarihi: 04/2004

ISBN: 9789758337828

Türkçe | 230 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Mizah

Gündelik yaşamınızı renklendirecek, merak edip de nereden bulacağınızı tam bilemediğiniz sorulara yanıt veren yeni, aykırı bir bilgi kaynağı daha; şaşırtıcı, ilginç, neşeli, keyifli, tuhaf... Onlarca farklı konuda derlenen yüzlerce bilgi...

Kitabın adının da ilginç, hatta tuhaf olduğunu dikkate alarak 'aydınlatıcı' bir açıklama yapmak yerinde olacaktır. Bilenler biliyor, özellikle ABD'de hayli zengin, yaygın bir 'trivia' edebiyatı var. 'Trivia' sözcük olarak 'önemsiz, ıvır zıvır' demektir. Genel anlamda ise 'herkesin bilmediği ama bazı insanların da hobi olarak öğrenmekten hoşlandığı bilgiler' anlamına geliyor. Sözgelimi 'Charlie Chaplin'in (Şarlo) hangi ülkede ve ne zaman doğduğunu bilmek' hangi ülkede ve ne zaman doğduğunu bilmek' akademik bilgi alanına girer, oysa 'Şarlo'nun bir keresinde sırf macera olsun diye Londra'da yapılan bir Şarlo Benzerleri Yarışması'na girdiğini ve bu yarışmada ancak sekizinci olabildiğini bilmek' tipik bir 'trivia'dır.

Kavramların dile girerken Türkçeleştirilmelerine taraftar olan yazar Sabri Kaliç'in 'trivia' sözcüğüne karşılık olarak kullandığı 'tırı vırı' ise hem Türkçedeki kullanımıyla, hem de sessel benzerliğiyle 'trivia' sözcüğüne yakın bir karşılık oluşturuyor.

Bu kitapta çeşitli alanlardan derlenmiş yüzlerce 'tırı vırı' bulacaksınız. Kimileri gerçekten şaşırtıcı, hatta inanılmaz olan bu bilgilerin tamamının yazar tarafından yer aldığını belirtmekte fayda var. Tırı vırı deyince, yalan-yanlış, uydurma şeyler sanmayın! Hepsi gerçek, hepsi aynıyla vaki!

Tırı vırı dünyasında keyifli, neşeli yolculuklar!

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı