Travma Terapisinin İlkeleri : Belirtiler Değerlendirme ve Tedavi İçin Bir Kılavuz : Dsm 5 İçin Günce - Briere, John N. (Neale)

Travma Terapisinin İlkeleri : Belirtiler Değerlendirme ve Tedavi İçin Bir Kılavuz : Dsm 5 İçin Günce

John N. (Neale) Briere

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 10/2016

ISBN: 9786053994602

Yazar : Catherine Scott

Editör : Cem Tüzün

Türkçe | 448 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Psikanaliz

İlk olarak 2006 yılında yayınlanan Travma Terapisinin İlkeleri,  yayınlandığı günden itibaren alanının en değerli temel metinleri arasında yerini almıştır. Eserin yazarları bu ilgi karşısında, DSM-5 ve diğer gelişmeleri de dikkate alarak, 2014’te gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 2. baskıyı hazırladılar. Elinizdeki bu çeviri, DSM-5 için güncellenmiş, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 2. baskısından yapılmıştır. Psikotravmatoloji dalında alanının en tanınmış ve üretken akademisyen ve klinisyenlerinden biri olan John N. Briere ile psikotravmatoloji uzmanı olan psikiyatr Catherine Scott’ın bu eseri, psikotravmatoloji alanının nörobiyolojiden bağlanma teorisine, psikoterapiden psikofarmakolojiye kadar geniş bir yelpazede biriktirdiği bilgi dağarcığına dayanarak çerçevesini kuruyor; travma terapisinde danışan-terapist ilişkisinin merkezi rolünü önemle vurguluyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Psikanaliz/Psikoloji dizisine bu değerli çalışmayı katmamızın temel nedeni, bu eserin bir ekol fanatizmine kapılmadan, travma terapisi konusunda temel sayılabilecek bilgileri, olabildiğince bütünleşik tarzda vermeyi dert edinmiş olmasıdır. Hangi ekolden olursa olsun, travma mağdurlarıyla çalışmak durumunda kalan ya da buna niyetlenen bütün ruh sağlığı çalışanları için değerli bir giriş kitabı olarak düşünülebilir. Travma Terapisinin İlkeleri, travmanın psikolojik etkileri, değerlendirilmesi ve tedavisi konularında en yeni bilgileri içeren bir rehber görevi üstlenmenin yanı sıra, travma mağdurlarıyla çalışan ruh sağlığı profesyonelleri için vazgeçilmez bir kitap olarak yerini alacaktır.
 YAZARLAR: JOHN N. BRIERE: PhD, Güney Kalifornia Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri ve Psikoloji Doçenti ve Ulusal Çocuk Travmatik Stres Ağı’nın USC Ergen Travma Eğitimi Merkezi’nde (USC-ATTC) Merkez Yöneticisidir. Uluslararası Travmatik Stres Çalışmaları Topluluğu’nun (ISTSS) eski başkanıdır, ISTSS’den Bilimsel Başarı için Robert S. Laufer Hatıra Ödülü’nün, Amerikan Psikoloji Birliği’nden (Bölüm 56) Travma Psikolojisi Bilimine Dayalı Katkıları için Ödül’ün sahibidir ve Bilimsel Danışma Enstitüsü tarafından Yüksek Düzey Araştırmacı (Davranış Bilimleri) olarak adlandırılmıştır. Travma, kişilerarası şiddet, meditasyon ve farkındalık alanlarında pek çok kitap, makale ve psikolojik testlerin yazarıdır. CATHERINE SCOTT: MD, USC Keck Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri ve Davranışsal Bilimler Bölümü’nde Öğretim Üyesidir. Eğitimini Harvard Üniversitesi, Kolombiya Üniversitesi Dahiliye ve Cerrahi Fakültesi’nde, psikiyatri uzmanlığını Cornell ve USC’de yapmıştır. Daha önce Los Angeles Bölgesi + USC Tıp Merkezi Psikolojik Travma Programı’nın Tıbbi Yönetici Öğretim Üyesi ve Los Angeles Bölgesi + USC Tıp Merkezi Acil Psikiyatri Servisi’nin Tıbbi Yönetici Öğretim Üyesiydi. Burada stajyer doktorlara ve tıp öğrencilerine cinsel ve fiziksel şiddetten, işkenceden, çocuk istismarından ve diğer kişilerarası şiddet biçimlerinden kaynaklanan travmaya bağlı bozukluklara yardım ve tedavi konusunda eğitim ve süpervizyon vermiştir. Öğretmeye devam etmekle birlikte, Dr. Scott yazma ve araştırma projelerine devam etmek için idareci görevlerinden ayrılmıştır. Klinik ve araştırma ilgileri arasında insan hakları, kadın sorunları, cinsel şiddet ve etkilerinin tedavisi bulunmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı