Türk Plastik Sanatında İlkler - Erten, Oğuz

Türk Plastik Sanatında İlkler

Oğuz Erten

Yayınevi: Antik A.Ş.

Yayın tarihi: 03/2012

ISBN: 9789757843214

Türkçe | 214 Sayfa |

Tür: Sanat

Batı ile karşılaştırdığımızda geçmişi çok eskiye uzanmayan Türk Plastik Sanatları tarihinde sanatın geniş kitlelere yayılması, dünyaya açılması için birçok çalışma yapıldı. Bunlardan birçoğu fark edildi, bir kısmı ise, ne yazık ki iz bile bırakmadan silinip gitti... Sanat tarihimiz için büyük önem arz eden "ilklere sahip çıkacak müze, kütüphane gibi kurumların çok geç oluşması neticesinde, ancak yakın dönem sanat tarihimiz ile ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz. Ülkemizde, gelişme temposu oldukça ağır ilerleyen sanat olayları, son dönemlerdeki hareketliliğini hiç şüphesiz ki gerçekleştirilen "ilk'lere borçlu.

1795 yılında kurulan ve Batılı anlamda resim eğitimi veren "ilk" kurum olma özelliğine sahip Mühendishane-i Berri Hümayun'un "ilk" öğrencilerinden olan Ferik İbrahim Paşa Batılı anlamda resim yapan "ilk" sanatçımız olarak kabul edilmesine rağmen, bugün eserlerine ait herhangi bir örneğinin olmaması büyük bir kayıp. Yine Mühendishane-i Berri Hümayun'dan mezun olan Hüsnü Yusuf Bey'in aynaya bakarak yaptığı otoportresi Türk resminde kendi resmini yapan "ilk" sanatçı olarak anılmasını sağlamıştır. Ancak yine üzülerek belirtmek isteriz ki, sanatçının bu önemli otoportresinin kaynaklarda sadece siyah beyaz bir silueti yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Dönemi'nin ünlü Sadrazamı Damat İbrahim Paşa'nın bugün Türk ve islam Eserleri Müzesi olarak hizmet veren sarayının bahçesinde sergilediği heykel koleksiyonu, sanat koleksiyonerliğinde "ilk" adım olarak değerlendirilmektedir. Modern anlamdaki "ilk" sanat koleksiyonerimiz olan ve 19. yüzyılın ortalarında Paris'te yaşayan Halil Şerif Paşa'nın koleksiyonunda dönemin önemli sanatçılarına ait 109 eser bulunur. Sanat eleştirmeni ve gazeteci Fikret Adil'in resim koleksiyonu ise 1952 yılında, "ilk" profesyonel sanat galerimiz Maya Sanat Galerisi'nde sergilenerek, günümüzde sıkça izlediğimiz koleksiyon sergilerinin öncüsü olur.

Otuz yılı aşkın bir süredir antika ve çağdaş sanat eserleri müzayedeleri düzenleyen "ilk" kurum olarak, en sık karşılaştığımız sorunlardan biri sanat ve kültür alanındaki arşivlerin oldukça kısıtlı olması, 1928 öncesi Osmanlıca kaynakların incelenip yayımlanmaması, Cumhuriyet'in ilk yıllarında gazete ve dergilerde çıkan sanat haberlerinin düzenli olarak arşivlenmemesi, çoğu zaman ufak bilgi kırıntılarının peşinde koşmamıza neden oldu. "Türk Plastik Sanatlarında ilkler" kitabının yazarı Oğuz Ertenle bir sohbetimiz esnasında Antik A.Ş.'nin gerçekleştirdiği "ilk'lerden söz ederken, kendisi de plastik sanatlarda birçok "ilk"i belgeleriyle tespit ettiğini söyledi. Bunun üzerine Türk plastik sanatlarındaki bazı "ilkleri, sanat tutkunlarının ve izleyicilerinin bilgisine sunmak için bu ilginç ve önemli araştırmayı kitaba dönüştürdük ve Antik A.Ş.'nin 14. yayını olarak hazırladık.
...

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı