%20
Türkiye’de Kadın ve Müzik : Women and Music in Turkey - CHITI, Patricia Adkins

Türkiye’de Kadın ve Müzik : Women and Music in Turkey

Patricia Adkins CHITI

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 05/2019

ISBN: 9786053995418

Derleyen : Selen Gülün

Türkçe-İngilizce | 292 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Müzik

  • 38,40 TL

 Türkiye’de Kadın ve Müzik, önemli müzisyenler ve akademisyenler olan yazarlarıyla Türkiye’de kadın bestecilerin tarihini ele alıyor. Osmanlı döneminden günümüze uzanan bu kapsamlı incelemenin sonunda yer alan “Türkiye’den Kadın Besteciler Sözlüğü”, güncel bestecilere ilişkin ayrıntılı bir araştırmaya dayanıyor. Bu anlamda, İngilizce ve Türkçe olarak yayınladığımız eser, bir başvuru kitabı olma özelliği taşıyor.
In Women and Music in Turkey, authors who are also notable musicians and academicians, analyses history of women composers in Turkey. This comprehensive analysis from Ottoman period to today, includes also “Dictionary of Women in Music in Turkey” based on detailed research on contemporary composers. In this manner, this bilingual work stands for being a reference book.

DERLEYENLER HAKKINDA: PATRICIA ADKINS CHITI 2018 yılında geçiridiği ani rahatsızlıkla hayatını kaybeden müzisyen ve müzikolog Patricia Adkins Chiti, İtalya merkezli, kâr amacı gütmeyen uluslararası Fondazione Adkins Chiti: Donne in Musica’nın başkanı ve kurucusuydu. 1978’de 113 ülkeden 27 bin kadın besteci, müzikolog ve eğitimciden oluşan bir ağ olan Donne in Musica’yı kurdu. Eşit Fırsatlar’ın eski İtalyan delegesi ve UNESCO’nun Uluslararası Müzik Konseyi’nin kurul üyeliğini üstlenen Chiti, Avrupa, Amerika ve Arap dünyasındaki kurumlara danışmanlığın yanı sıra dünyada müzikte kadınlar konusuyla ilgili örgütleri destekledi. Vakıf UNESCO Uluslararası Müzik Konseyi’nin ve Avrupa Müzik Konseyi’nin üyesidir.           SELEN GÜLÜN 1972’de doğan Gülün, besteci, piyanist, vokalist, aranjör, eğitimci ve araştırmacıdır. Erken müzik eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı piyano öğrencisi olarak başladı. 1992’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra müzik eğitimine Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tam zamanlı kompozisyon ve piyano bölümü öğrencisi olarak devam etti. 1996’da Berklee College of Music’ten almış olduğu bursla Amerika’ya gitti ve 1998’de Caz Kompozisyon bölümünden yüksek onur derecesi (summa cum laude) ile mezun oldu. 1998’de İstanbul’a döndü ve yüksek lisansını çağdaş müzik besteciliği üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Mİ- AM-Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde tamamladı. 1998’den 2016’ya kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde piyano performans, kompozisyon ve müzik teorisi dersleri verdi. Çağdaş müziğin çeşitli alanlarında besteci ve icracı olarak çalışmaya devam eden Gülün’ün eserleri Türkiye, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İtalya, Fransa, Amerika (Boston, New York, Chicago), Brezilya, Pakistan, Litvanya, Rusya, İsveç, Danimarka, İzlanda, Japonya, Kamboçya ve Avustralya’da seslendirildi. 2011’de İtalya’da Fondazione Adkins Chiti: Donne in Musica vakfında misafir sanatçı/araştırmacı (scholar in residence) olarak Türkiye’de kendi müziğini üreten kadın müzisyen ve bestecileri araştırıp belgelemeye başladı. Gülün, Toplumsal Cinsiyet; Kadın ve Müzik merkezli çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında Tokyo’ya yerleşen sanatçının kendi adına yayınlanmış 6 albümü bulunmaktadır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı