Türkiye Üzerine Tezler 1 - Küçük, Yalçın

Türkiye Üzerine Tezler 1

Yalçın Küçük

Yayınevi: Tekin

ISBN: 9789754780284

Türkçe |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Bu kitabın birinci baskısı için yazdığım önsözde şunlar yer aldı: "Burada kullandığım kaynakların, belgelerin, istatistik ve tabloların toptan yanlış olduğu gösterilmedikçe; ileri sürdüğüm tezler, yeni çalışmalarla çürütülmedikçe, Türkiye tarihi üzerine şimdiye kadar söylenmiş ve yazılmış olanların çok büyük bir bölümünü unutmak gerekecek. Bu yüzden bu çalışmayı, şimdiye kadar kendisine sunulanlardan rahatsızlık duyanların okumasında yarar var. Piyasadaki klişelerden hoşnut olanlar için, bu çalışmayı okumanın sağlayacağı bir yarar yok." Bunlara ekleyeceklerim var.
İkinci kitabı tamamlayıp, birincisini genişletme hazırlıklarını bitirdikten sonra gördüğüm şu: Birinci kitap, fersiz bir ışıkla karanlıkta yürümeye veya sık ağaçlı bir ormanda yol aramaya benziyor. Her adımda çekingen, ürkek ve bir ölçüde korkak. Bir kayaya çarpıp devrilmemek veya kuyuya düşmemek için. Çekingenliği, ürkekliği ve bir ölçüde korkaklığı, yolunu arayan ve bulan biliyor. Ürkek ve bir ölçüde korkak da olsa, henüz stabilize olmayan, asfaltlanmamış bir yoldan ilk kez geçmenin heyecanını duyuyor. Başkalarına ne yaptı, bilemem; birinci kitap bana yol açtı. Üçüncü baskıda bu yolu pekiştirmeye ve asfaltlamaya çalıştım.
Ayrıca "Düzenin Oturması" adını taşıyan yeni bir bölüm yazdım. Burada, modern Türkiye'nin Osmanlı'dan 1923 yılında değil, koptuğunu ileri sürüyorum. Türkiye, 1920 yıllarında, hala Osmanlı'yı yaşıyor. Ellinci yılını geride bırakıp Türkiye, yalnızca 1930 yıllarında özgün olabiliyor. Bu bölümü, birinci kitabın önceki baskılarını okuyanların da okumalarının yararlı olacağını düşünüyorum.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı