%30
Türkiyede Japonya Çalışmaları 2 - Esenbel, Selçuk

Türkiye'de Japonya Çalışmaları 2

Selçuk Esenbel

Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2015

ISBN: 9786054787494

Editör : Erdal Küçükyalçın

Türkçe | 495 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Kültür Tarihi  |  Modern Türkiye Tarihi

  • 29,05 TL
  • 41,50 TL

“Türkiye’de Japonya Çalışmaları Konferansı”, ilk olarak “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” vesilesiyle gerçekleştirilmiş ve ülke çapında çeşitli üniversitelerde çalışan genç araştırmacıların bir araya gelmesini sağlamıştı. Bu ilk konferansta sunulan bildiriler, 2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin yayımladığı Türkiye’de Japonya Çalışmaları Konferansı - I adlı kitapla okura ulaştırılmıştı.
Elinizdeki eser, Japonya Çalışmaları Konferansı’nın 14-16 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ikinci toplantısından sonra bir araya getirilen makalelerden oluşmaktadır. Türkiye’deki genç Japonya araştırmacılarının Japon toplumunun felsefesinden antropolojisine, dilbilim ve çeviri karşılaştırmalarından ekonomi, uluslararası ilişkiler, edebiyat ve tarih alanlarına kadar uzanan kapsamlı incelemelerini içeren çeşitli makalelerle olgun bir düzeye eriştiklerini göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kitap ayrıca, ülkemizde 1980’lerde başlayan Japonya çalışmalarının artık otuz yılı aşan bir dönem içinde önemli bir aşamaya geldiğinin en açık göstergesidir.

Prof. Selçuk Esenbel (1946) Japonya'da International Christian University'den sonra George Washington Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Georgetown Üniversitesi’nde Japon dili ve dilbilimi lisansüstü eğitimi aldı, Columbia Üniversitesi’nde Japon tarihi doktorasını bitirdi. 1982’den itibaren Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Japonya ve Uzakdoğu tarihi derslerinin yanı sıra Japonca, Çince ve Korece dil programlarını kurdu ve yönetti. Araştırmaları modern Japonya tarihi, Japon köy tarihi ve köylü isyanları, Osmanlı/Türk-Japon ilişkileri, Japonya-Türkiye modernleşme karşılaştırmaları, Japon Pan-Asyacılığı ve Pan-İslam dünyası ilişkileri gibi konuları içermektedir. Japon İmparatoru Yükselen Güneş Nişanı, Japonya Dışişleri Bakanı Özel Ödülü, Japon Vakfı Japonya Çalışmaları Özel Ödülü almıştır.

Erdal Küçükyalçın (1969), Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Shimonoseki Şehir Üniversitesi’nde bir yıl Japon ekonomisinin gelişimi üzerine uzmanlık dersleri aldı. Çeşitli kuruluşlarda yöneticilik ve proje yönetimi, strateji alanlarında danışmanlık yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde “Erken Modern Savaşçı Sınıflar ve Din: Yeniçeri ve Samuray” konulu teziyle yüksek lisansını, “Modern Japonya’da Din-Devlet İlişkilerini Anlamak: Kont Otani Kozui’nin Kaos Döneminde Cennet Arayışı” başlıklı doktora teziyle doktorasını tamamladı. Araştırmaları Japon tarihi, erken modern dönemde savaşçı sınıf-din ilişkileri tarihi, Orta Asya araştırma gezileri ve İpek Yolu kültürel mirası üzerine yoğunlaşmaktadır. Ryukoku Üniversitesi - Orta Asya Araştırmaları Merkezi (Kyoto) ve Kadim Türk Runikleri Çalışma Grubu (Tokyo) üyesidir. Çalışmalarına B.Ü. Aysya Çalışmaları Merkezi’nde devam etmektedir. Eserleri arasında Turna’nın Kalbi (2010), Kont Otani Kozui ve Türkiye (2010), Yedikule (2013), Samuraylar Çağı (2014) bulunmaktadır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı