%20
Turna Teleği - Öksüz, Mehmet Ali

Turna Teleği

Mehmet Ali Öksüz

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Yayın tarihi: 06/2024

ISBN: 9786256915312

Karton Kapak | Türkçe | 216 Sayfa | 12 x 18 cm

Tür: 11-14 Yaş Okuma Kitapları

  • 128,00 TL

Eğitimci, yazar Mehmet Ali Öksüz, ilk romanında, bilinmez bir coğrafyada var olmaya çalışan bir gencin masalsı hikâyesini anlatıyor. Hayatın kötü sürprizlerine ve zorlu kışın götürdüklerine, doğanın ve sözcüklerin tılsımıyla tutunmayı başaran çocuğun umut dolu hikâyesini yalın bir dille işliyor, okurda güçlü bir edebi tat bırakıyor. Özlemin, yalnızlığın, büyüme sancılarının yarattığı kara bulutları, bir turnanın kanadındaki sevgi ve iyilik dağıtıyor.
 
Bahrata'nın ulu dağlarının yamacındaki bir köyde yaşayan Ati, uzaklara giden babasının, sonra da kardeşlerini de alıp evi terk eden annesinin ardından yapayalnız kalır. Görkemli doğaya ve bilge İnşu Ana'nın masallarına sığınır. Tıpkı kendisi gibi, sürüsünden ayrı düşen yaralı bir yavru turnayı sahiplenir. İyileştirmeye çalıştığı turnanın, sonraki göç mevsimine kadar kanatlanmasını hayal eder. Baharın gelişi, hem Ati'nin hem de turnanın ailelerine kavuşmalarını sağlayacak mıdır?..

Mehmet Ali Öksüz: 1980'de Mersin'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği'nde yüksek lisansını tamamladı. 2004'te İstanbul'da başladığı öğretmenliği 2010'dan beri ODTÜ Geliştirme Vakfı Mersin Okulları'nda sürdürüyor. Mersin Üniversitesi'nde çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine de devam eden Mehmet Ali Öksüz, ilkokulda sınıf kitaplığında karşılaştığı ve ona ilk okuma deneyimini yaşatan Keloğlan masalları sayesinde, sözcüklerin sihirli gücünü keşfetti. Benzer bir etki yaratma gayretiyle çalışan Öksüz, ilk gençlik romanı Turna Teleği'nde (2024) masalsı bir büyüme hikâyesi anlattı.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015