%0
Tuvallerde İstanbul  - Giray, Kıymet

Tuvallerde İstanbul

Kıymet Giray

Yayınevi: Antik A.Ş.

Yayın tarihi: 01/2022

ISBN: 9789757843269

Karton Kapak | Türkçe | 392 Sayfa |

Tür: Şehir Tarihi / İstanbul

  • 1500,00 TL

“Tuvallerde İstanbul” için kapsamlı kitap

Artam Antik A.Ş.’nin 40. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği ve klasik resmin tüm görkemini gözler önüne seren “Tuvallerde İstanbul” sergisinin referans niteliğindeki kapsamlı kitabı yayımlandı. 26 Kasım-22 Aralık 2021 tarihleri arasında Maçka’da bulunan Antik Palace’ta sanatseverlerle buluşan ve büyük ilgi gören sergi, Artam’ın 40 yıl boyunca düzenlediği müzayedelerinden önemli koleksiyonlara giden İstanbul temalı yapıtlardan bir seçki sundu. Sergide Fausto Zonaro’dan Germain Fabius Brest’e, Hoca Ali Rıza’dan Hikmet Onat’a, Şevket Dağ’a kadar Türk klasik resminin ustalarının, 1600’lü yıllardan 1900’lerin sonlarına tarihlenen, İstanbul betimlemeleri bir araya geldi.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kitap, sergiyi okura adeta tekrar yaşatmasının yanı sıra Türk resminde İstanbul temalı önemli pek çok çalışmayı da bir araya getiriyor. Sergide yer alamayan yapıtları da sunan ve toplamda 365 resimden oluşan kitap, Artam Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Artam’ın önsözüyle açılıyor. Artam yazısında şunları söylüyor: “Geçmişte bir yolculuğa çıkaran ‘Tuvallerde İstanbul’, bu kadim kentin yüzyıllar boyunca ayakta kalan güzelliklerine, değişimlerine, yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. Sergimizin büyük bir heyecanla yürüttüğümüz hazırlık aşamasında bizler de geçmişe gittik. Tüm bu yapıtları keşfettiğimiz, gördüğümüz o ilk anları hatırladık; onların yeni evlerine uzanan yolculuklarını anımsadık. Her bir eserin doğru kişilere ulaşmasının bizi ne denli tatmin ettiğini bir kez daha fark ettik. Sergimize eşlik eden bu yayın da yine bir referans kitap olarak hazırlandı. Sergide sunamadığımız İstanbul temalı yapıtları da yan yana getirdi.”

Sergiyle aynı başlığı taşıyan, 392 sayfadan oluşan özel ciltli kitabın metinlerinde ise Prof. Dr. Kıymet Giray’ın imzası yer alıyor. “Tuvallerde İstanbul”un İstanbul tarihinin 17. yüzyıldan başlayarak üç yüzyıl boyunca yapılmış olan sanat eserleriyle gözler önüne serildiğini belirten Giray “İstanbul’un üç yüzyıllık tarihi gelişimine tanık olan yabancı ve Türk ressamların tuvallerinde resimledikleri eşsiz manzaralara hayran olmak, aynı zamanda kentin tarihi belleğini ve sanatın tarihinin dönemlerini algılamak ve anlamaktır” diyor.

Giray, “Oryantalist ressamların fırçasından İstanbul”, “Türk resminde klasik önemin doğa tutkusu, romantik manzara resimleri”, “Türk resminin klasik ustaları”, “Güzel Sanatlar Akademisi’nin ilk mezunlar”, “İstanbul manzaralarında empresyonist yansımalar atmosferin ışık ve renkleri”, “Çağdaşlaşma sürecinde dışavurumcu yorumlar, analitik çözümlemeler” başlıkları altında, İstanbul’un Avrupalı oryantalist ressamlardan asker ressamlara, klasik ustalardan çağdaşlara değin pek çok kuşak, akım üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde anlatıyor. Giray ayrıca kitapta yer verilen tüm sanatçıları, yaşam öyküleri ve sanat anlayışlarıyla detaylı bir şekilde ele alıyor.

Prof. Dr. Kıymet GİRAY

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015