Yasal Kürtler - Demir, Eyyüp

Yasal Kürtler

Eyyüp Demir

Yayınevi: Tevn

Yayın tarihi: 04/2005

ISBN: 9789759094041

Türkçe | 580 Sayfa |

Tür: Azınlık-Etnik

Yasal Kürtler günümüzün "Anka Kuşu"nun öyküsüdür. Kürtlerin, devletle kurduğu bir ötekilik ilişkisidir. Okudukça bu öykünün 'Zümrüdüanka'ya ne kadar benzediğini görecek, her defasında bir bitiş ve yeniden doğuşa tanık olacaksınız. Yasal Kürtler, karşıtını geliştiren ve yine karşıtı tarafından yakılan çağımızın `Anka'sıdır. Bu bir mitolojik imge değil; Türkiye'nin Kürt imgesidir, fantastik değil gerçeğin öyküsüdür. Her öyküde olduğu gibi burada da kahramanlar ve onların trajik çatışmaları vardır. Daha doğrusu legal Kürt mücadelesini konu edilen bu çalışma aynı zamanda son asırda cereyan eden Türkiye'nin trajedisidir.

Kürtlerin yaşadığı her parçada olduğu gibi, Türkiye’de de Kürt gerçekliği inkar edildi. Yaşadığı coğrafyanın ismiyle beraber Kürt sözcüğü yasaklandı, Kürtlerin `Dağlı Türk' olduğu topluma empoze edildi. Bu paradigma, gelişen siyasal Kürt mücadelesi karşısında iflas edince, devlet Kürtlerin varlığını kabul etme noktasına geldi. İllegal Kürt mücadelesi defaktoda olsa devletin Kürt politikasında ciddi değişimler yarattı. Bunun sonucunda 1990'larda "Türkiye Partisi " argümanı altında Kürtler ilk kez legal alanda siyasal mücadele vermeye başladı.

Halkın Emek Partisi (HEP) bunun ilk meyvesidir. Biz buna Yasal Kürtler adını verdik; ne yazık ki yasal dediğimiz bu siyasal hareket daha çok yasadışı muamele gördü. HEP ve HEP'in geleneğini sürdüren siyasi partilerin sempatizanı, üyesi, yöneticisi ve milletvekili olmak üzere çok sayıda partili, "faili meçhul”e gitti, yargısız infaza uğradı yada göz altında kaybedildi. Bununla da kalınmayarak kurulan legal partiler kapatıldı. Kürt parlamenterler parlamentodan yaka paça çıkartılarak cezaevlerine gönderildiler. İşte 'Yasal Kürtler" özetlemeye çalıştığımız bu durumun öyküsüdür.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı