%26
Yazı Devleti : Müslüman Bir Toplumda Metinsel Tahakküm ve Tarih - Messick, Brinkley

Yazı Devleti : Müslüman Bir Toplumda Metinsel Tahakküm ve Tarih

Brinkley Messick

Yayınevi: Açılım Kitap

Yayın tarihi: 05/2016

ISBN: 9789944105965

Çevirmen : Emir Karakaya Fatih Karakaya

Türkçe | 398 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Antropoloji

  • 29,60 TL
  • 40,00 TL

Müslüman Bir Toplumda Metinsel Tahakküm ve Tarih
Messick, İslâm ilim geleneğinin geçirdiği değişimi anlatmak için, post-modern alet-edevâtı gayet ustaca kullanıyor. Onun şehir planlarından hüsnühatta, fıkıh şerhlerinden ulemânın ümmet içindeki konumuna kadar, modernleşmeyle beraber kaybolan ve hâlâ hatırlanamayan birçok hakikatin aslında birbiriyle irtibatlı olduğunu gösteren tespitleri, İslâm’ın şekillen-dirdiği anlam dünyasında sözün ve metnin günümüzdekinden ne kadar farklı olduğunu öğrenmek isteyenler için gözardı edilemez bir çabayı temsil ediyor.
Eyyüp Said Kaya

Yazı Devleti antropoloji, hukuk ve İslamiyet çalışmalarını bir araya getiren bir başyapıt. Söz ve yazı arasındaki gerilimi Yemen toplumunun nasıl yara-tıcı bir enerjiye dönüştürdüğünü, Osmanlı yönetiminin Arap yarım adasının ucundaki yerel pratikleri ne kadar etkilediğini görmek ve bu kadar yakını-mızda olduğu halde bir o kadar da uzağımızdaki bu olağanüstü bölgeyi tanımak için benzersiz bir fırsat.
Esra Özyürek

İslam dininin yazı, okuma ve metinle derin ve belki de benzersiz bir ilişki-si olduğu bilinmektedir. Bu çığır açıcı kitapta Brinkley Messick, Yemen’de kullanılan fıkıh risalelerine odaklanarak dönüşüm sürecindeki bir Müslü-man toplumda metinsellikle yetke arasındaki ilişkiyi incelemekte, metne yetke bahşeden edebî süreçlerle metinlerin yetkesini hayata geçiren siyasî ve toplumsal süreçleri ilintilendirmektedir. Bugüne kadar çoğunlukla şekil-cilik ve menakıbnâmecilik arasında sıkışıp kalmış olan İslâm yazısı çalış-malarına yeni ve çok önemli bir katkıdır bu.
İrvin Cemil Schick

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı