%15
Yeni Osmanlıcılık : Hınç, Nostalji, Narsisizm - Tokdoğan, Nagehan

Yeni Osmanlıcılık : Hınç, Nostalji, Narsisizm

Nagehan Tokdoğan

Yayınevi: İletişim

Yayın tarihi: 11/2018

ISBN: 9789750525254

Karton Kapak | Türkçe | 286 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 164,05 TL

“Yeni Osmanlıcılığın ‘AKP’nin duygu yüklü bir fotoğrafı’nda başköşede oturmasının tarihini ve dinamiklerini tartışırken Nagehan Tokdoğan bir perspektif genişlemesi sağlıyor: Hikâyenin duygulanımsal boyutunu gösteriyor bize. Bu boyutun seçmenin manipülasyonundan ibaret olmadığını, ‘fakir ama gururlu genç’ hikâyesinin neden ve nasıl tuttuğunu görüyoruz. Mağduriyetin zafere dönüştüğü kritik anlara, mağduriyet hikâyesinin iktidar hikâyesine evrilmesine dikkat kesiliyoruz.”
Aksu Bora
Osmanlı’nın “esas” kimlik olarak inşasına dönük çok yönlü bir seferberlik süregidiyor: Kamusal mekânlar›n düzenlenmesinde Osmanlı’yı ihyâ gayreti; “tarih” deyince sadece Osmanl›’n›n konuşulması; araba camlarında, yüzüklerde Osmanl› tuğraları; dükkânlarda “Osmanlı isimlendirmeler…
Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, Yeni Osmanlıcılığı, yeni bir millî kimliğin ve halet-i ruhiyenin inşasına harç yapt›. Gerçek bir Osmanlı geçmişiyle bağ kurmaktan öte, bugünün dertlerine ve arzular›na hitap eden bir duygular harekâtı bu: Hem Batı’ya, Cumhuriyet elitlerine yönelen hem de her türden aşağılanmanın biriktirdiği hınç; güç fantezileri ve bunların güdümünde bir nostalji… Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik karizması, Yeni Osmanlıcı hissiyattan ve onun güçlü imgesi olarak II. Abdülhamid’den “enerji” alıyor.
Kitap, 15 Temmuz’un “işlenme” biçimini de Yeni Osmanlıcı anlatıyor ve milli narsisizmi takviye eden bir tecrübe olarak inceliyor.
Nagehan Tokdoğan’ın çalışması, sahici bir anlama tutkusunu okuruna da aktaran çok yönlü sosyal bilimsel bakışın heyecan verici bir örneği.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015